لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

عفو‌ بین‌الملل خواستار آزادی دو فعال مدنی و سه وکیل دادگستری در ایران شد


از بالا راست: مهدی محمودیان، مصطفی نیلی، آرش کیخسروی از پایین راست: مریم افرافراز، محمدرضا فقیهی
از بالا راست: مهدی محمودیان، مصطفی نیلی، آرش کیخسروی از پایین راست: مریم افرافراز، محمدرضا فقیهی

عفو بین الملل خواستار آزادی فوری آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، مهدی محمودیان، محمدرضا فقیهی، و مریم افرافراز شد.

سازمان عفو بین الملل روز شنبه ۶ شهریور با انتشار متنی در توئیتر، خواستار آزادی فوری دو فعال مدنی و سه وکیل حقوق بشر در ارتباط با یک پرونده شکایت از سوء‌مدیریت کرونا در ایران شد.

در توییت این سازمان آمده است که این افراد «تنها به دلیل تشکیل جلسه‌ای برای گفت‌و‌گو پیرامون اقدام حقوقی احتمالی در پشتیبانی از حق مردم برای برخورداری از واکسن‌های نجات‌بخش کووید۱۹» از ۲۳ مرداد در بازداشت به سر می‌برند.

عفو بین الملل بازداشت این افراد را «خودسرانه» خواند و از مردم خواست با بازنشر این پیام، از رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری آنها شوند.

بنا بر اطلاعات موجود لیلا حیدری، ‌یکی از دیگر از وکلای دادگستری که به همراه این پنج نفر بازداشت شده بود،‌ روز یکشنبه ۲۴ مرداد ماه آزاد شد.

بیش از ۵۰ وکیل دادگستری از جمله صالح نیک‌بخت،‌ سعید دهقان، و مزدک اعتمادزاده اواخر مرداد ماه در نامه‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، خواستار آزادی فوری این افراد و معرفی عاملان «بازداشت خودسرانه» وکلا و کسانی که از قدرت علیه منافع عمومی سوءاستفاده می کنند، شدند.

۳۶۰ تن از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران نیز در بیانیه‌ای خواستار آزادی این وکلای دادگستری و فعالان مدنی و برخورد با عاملان این بازداشت شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «این فعالان در حال برگزاری جلسه‌ای به منظور طرح شکایت از بنیاد برکت و مسئولانی بوده‌اند که با اهمال و تعلل و تاخیر در تامین واکسن کرونا به فوریت و به مقدار کافی، زمینه‌ساز مرگ اجتناب‌پذیر ده‌ها هزار نفر در ایران بوده‌اند و ‌طبق شواهد موجود، بازداشت‌ این افراد به دلیل قصد آنان برای دادخواهی جمعی در این زمینه بوده‌ است.»

لازم به ذکر است،‌ به رغم گذشت دو هفته از بازداشت این پنج نفر، هنوز اتهام رسمی آنها اعلام نشده است.

در ماه‌های گذشته با اوج‌گیری مجدد بیماری کووید۱۹ در ایران، رکورد بی سابقه‌ای از موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران به ثبت رسیده است.

XS
SM
MD
LG