لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

مریم‌ افرافراز، فعال مدنی با قید وثیقه آزاد شد


مریم افرافراز، فعال مدنی
مریم افرافراز، فعال مدنی

مریم افرافراز، فعال مدنی که چندی پیش به همراه تعدادی از وکلای دادگستری بازداشت شده بود، به قید وثیقه پانصد میلیون تومانی آزاد شد.

خانم افرافراز ۲۳ مرداد ماه، همراه با مهدی محمودیان، مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی و لیلا حیدری بازداشت شده بود.

بنا بر اطلاعات موجود لیلا حیدری، ‌یکی از دیگر از وکلای دادگستری که به همراه این پنج نفر بازداشت شده بود،‌ روز یکشنبه ۲۴ مرداد ماه آزاد شد.

جمعی از مردم و فعالین اجتماعی نیز با اشاره به بازداشت این وکلای دادگستری وفعالان مدنی، با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأکید بر حق دادخواهی، بازداشت این افراد را اقدامی سرکوبگرایانه جهت متوقف کردن حق اعتراض و فعالیت‌های اجتماعی اعلام کردند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت‌شدگان شدند.

در بخشی از این بیانیه آمده است، این بازداشت که به منظور ممانعت از «دادخواهی» درباره‌ی حق عمومی تضییع شده‌ در دسترسی به واکسیناسیون استاندارد و به‌‌موقع انجام شده، در تضاد با اصل ۳۴ قانون اساسی که دادخواهی را حق اساسی همگان می‌داند، است و هیچ‌کس را نمی‌توان از این حق منع کرد.

پیشتر یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفته بود، این افراد در دفتر انجمن حقوق شهروندی دور هم جمع شده بودند که مواد قانونی را برای پی‌گیری کوتاهی در مدیریت کرونا بررسی کنند که با هجوم مأموران اطلاعات سپاه بازداشت می‌شوند.

سازمان عفو بین الملل نیز روز شنبه ۶ شهریور ماه با انتشار متنی در توئیتر، خواستار آزادی فوری این وکلا و فعالان مدنی زندان شد و نوشت این افراد «تنها به دلیل تشکیل جلسه‌ای برای گفت‌و‌گو پیرامون اقدام حقوقی احتمالی در پشتیبانی از حق مردم برای برخورداری از واکسن‌های نجات‌بخش کووید-۱۹» در بازداشت به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG