لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

محمدرضا فقیهی،‌ از وکلای بازداشتی:‌ در روزهای آینده از «مشرق‌نیوز و عبدالرضا داوری» شکایت می‌کنیم


از راست: مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان
از راست: مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و مهدی محمودیان

محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری که چندی پیش به همراه تعدادی از وکلای دادگستری و فعالان مدنی بازداشت شده بود، می‌گوید به این نتیجه رسیده‌اند که در بحران کرونا، جرم واقع شده و این جرم قابل انتساب به «مسئولین ذیمدخل» است.

محمدرضا فقیهی در گفتگوی اختصاصی خود با وبسایت خبری «امتداد» شرحی از بازداشت خود،‌ دیگر وکلای دادگستری و فعالان مدنی را داد و گفت، به واسطه بحران کرونا در ایران و مرگ گروهی از شهروندان، این گروه از وکلا و فعالان مدنی پس از «بررسی‌های دقیق، مفصل و حقوقی» به این نتیجه رسیده‌اند جرمی اتفاق افتاده، به همین دلیل تصمیم گرفته شد «شکوائیه حقوقی تهیه» و به قوه قضائیه ارائه دهند.

به گفته این وکیل دادگستری،‌ این گروه از روز اول اصراری نداشتند که فرد خاصی را طرف شکایت خود قرار دهند و یکی از دغدغه‌های آنها، این بوده است که اگر این سهل انگاری متوجه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم باشد، شکایت این افراد مورد پذیرش قرار نگیرد و به آن رسیدگی نشود.

محمدرضا فقیهی که به همراه آرش کیخسروی، مصطفی نیلی و لیلا حیدری، مهدی محمودیان و مریم افرافراز در دفتر انجمن حقوق شهروندی بازداشت و اوایل شهریور ماه آزاد شده است در ادامه افزود، تصمیم بر آن است که از عبدالرضا داوری،‌ مشاور سابق محمود احمدی‌نژاد و سایت خبری مشرق نیوز،‌ نیز شکایتی صورت بگیرد.

به گفته وی، این شکایت به‌دلیل نشر اکاذیب و نسبت‌های ناروا و کذب سایت خبری مشرق نیوز و عبدالرضا داوری است که در ماجرای بازداشت این وکلا و فعالان مدنی صورت گرفته است.

عبدالرضا داوری،‌ مشاور سابق محمود احمدی‌نژاد، پیشتر با انتشار تصویری از این وکلا و فعالان مدنی در توئیتر خود آنها را به دریافت حقوق‌های «۴-۵ هزار دلاری»، «آپارتمان ۶۰ متری» و «ویزای پناهندگی» متهم کرده بود.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اختصاصی اعلام کرده بود روز شنبه ۲۳ مرداد ماه آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، محمدرضا فقیهی و لیلا حیدری،‌ چهار وکیل دادگستری، مهدی محمودیان و مریم افرافراز، دو فعال مدنی که در دفتر انجمن حقوق شهروندی دور هم جمع شده بودند تا مواد قانونی را برای پی‌گیری کوتاهی در مدیریت کرونا بررسی کنند با هجوم مأموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

بر اساس اطلاعات موجود با وجود آزادی برخی از این افراد آرش کیخسروی، مصطفی نیلی دو وکیل دادگستری و مهدی محمودیان، فعال مدنی کماکان در بازداشت به ‌سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG