لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

واکنش کنگره به آزادی زندانیان آمریکایی و توافق اتمی؛ برخی تایید و برخی انتقاد کردند


تعدادی از سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در اظهارنظرهایی به آغاز اجرای توافق هسته‌ای ایران و آزادی زندانیان این کشور و آمریکا واکنش نشان دادند.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه از ایالت تنسی در سنای آمریکا در واکنش به اجرای توافق و لغو تحریم های ایران گفت: من مخالف این توافق اتمی معیوب با ایران هستم و نگران آن هستم که با اجرای آن و برداشته شدن تحریم ها، اهرم فشار ایران تقویت شود.

سناتور جمهوریخواه تام کاتن نیز ضمن استقبال از آزادی چند شهروند ایرانی-آمریکایی، باراک اوباما را به مماشات با "آیت الله های حامی تروریسم" متهم کرد.

اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از توافق اتمی با ایران بار دیگر انتقاد کرد و گفت: آیت الله برای آنکه چند قدم از یک سلاح اتمی فاصله داشته باشد، حتی نیازی به فریب دادن هم ندارد.

مارکو روبیو سناتور جمهوری خواه از ایالت فلوریدا دولت اوباما را به دلیل تفاهم مبادله زندانیان با دولت ایران، مورد انتقاد قرار داد. روبیو در ایالت آیووا پس از شرکت در رویدادی که در چارچوب کمپین انتخاباتی او برگزار شد گفت: "ما نباید وارد تبادل افراد می شدیم."

از سوی دیگر سناتور دموکرات برنی سندرز، که می خواهد نامزدی حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده باشد از خبر آزادی زندانیان در ایران استقبال کرد. آقای سندرز در توییتری اعلام کرد که "این خبر خوب نشان می دهد دیپلماسی حتی در این منطقه بی ثبات جهان می تواند کارآمد باشد."

تد کروز، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه از آزادی چهار شهروند ایالات متحده از سوی ایران به ویژه کشیش سعید عابدینی، ابراز خرسندی کرد.

این سناتور ایالت تگزاس روز شنبه ۱۶ ژانویه گفت که برای آزادی کشیش عابدینی، جیسون رضائیان، امیر حکمتی و شهروند دیگر آمریکا از زندان ایران باید شکرگذار بود.

سناتور داین فاینستاین، دموکرات از ایالت کالیفرنیا نیز در بیانیه ای گفت از آزادی آمریکاییان استقبال می کند و آنها هیچوقت نباید در ایران زندانی می شدند و اتهامات آنها ساختگی بود. او با این حال اقدام ایران برای آزادی این افراد را گامی مثبت از سوی ایران خواند.

داین فاینستاین گفت به این درخواست از ایران ادامه می دهد که هرچه در قدرت دارد برای بازگرداندن رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی ناپدید شده در ایران، انجام دهد.

الیوت انگل، قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا نیز در بیانیه ای از آزادی پنج شهروند آمریکا از ایران استقبال کرد و تلاش دولت باراک اوباما در این مورد را ستود و در مورد باقی آمریکاییان زندانی در ایران ابراز نگرانی کرد. او همچنین گفت باید اطمینان یافت ایران به تعهداتش در برجام عمل کند.

پوشش زنده وبسایت صدای آمریکا از جزئیات آخرین روز مذاکرات منجر به اجرای برجام و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را در این لینک بخوانید.

XS
SM
MD
LG