لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

مقاله تحلیلی | تب‌وتاب خشم مردمی به نقطه جوش رسیده است


تظاهرات در ایران
تظاهرات در ایران

آسوشیتد‌پرس در مقاله‌ای با اشاره به ناآرامی‌ها در ایران نوشته، آتش خشم فروخورده مردم با کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس در سراسر کشور شعله‌ور شده است.

تظاهرات پیرامون مرگ مهسا امینی – و سرکوب دولت برای خفه کردن اعتراضات – نشان دهنده آخرین چرخه ناآرامی است که از زمان انقلاب ۱۳۵۷ ایران را فراگرفته است. اعتراضات به کشته شدن امینی در دست‌کم ۴۶ شهر، شهرستان و روستای ایران گسترش یافته است.

جان گمبرل، مدیر بخش ایران و خلیج فارس آسوشیتدپرس، در ادامه می‌نویسد اکنون حکومت جمهوری اسلامی بین بحران‌های داخلی و خارجی در حال فرورفتن است. اما مقامات با محدود کردن دسترسی به اینترنت، بازداشت روزنامه‌نگاران و کنترل شدید همه اهرم‌های قدرت دولت، پنجره‌ای که از طریق آن جهان گسترده‌تر می‌تواند آنها را ببیند، کوچکتر کرده‌اند.

وی یادآور شده است که با توجه به تاریخ مدرن ایران، سرکوب سختگیرانه تعجب آور نیست. وی با اشاره به سرکوب اعتراضات مردم در سال ۱۳۹۸ پس از حذف یارانه‌های دولتیِ سوخت، و جنبش سبز میلیونی سال ۱۳۸۸ می‌نویسد دولت ایران امروز نیز اعتراضات مردمی را تحت عنوان توطئه خارجی سرکوب می‌کند. اما حتی اگر در نهایت اعتراضات را سرکوب کند، احتمالاً خشم عمیق مردم را ریشه کن نخواهد کرد. چرا که اقتصاد ایران دچار بحران شده و تحریم‌های غرب پس انداز یک نسل را از بین برده است. ارزش ارز به شدت کاهش یافته، و جوانان ایرانی به طور روزافزون سعی می‌کنند به هر قیمتی که شده، زندگی جدیدی در خارج از کشور پیدا کنند.

نویسنده این مقاله، سیاست داخلی و خارجی ایران را منزوی و سازش ناپذیر خوانده و پیش‌بینی می‌کند که چالش‌های اقتصادی و مواضع سیاسی تندرو احتمالاً مستحکم خواهند شد. حتی اگر ایران با نقشه راه برای بازگرداندن توافق هسته‌ای موافقت کند، احتمالاً با تحریم‌های جدید ایالات متحده به دلیل فروش پهپادهای به اصطلاح انتحاری به روسیه برای استفاده در جنگ جاری کرملین در اوکراین، مواجه خواهد شد.

در همین حال، سپاه پاسداران، که فقط به رهبر انقلاب پاسخ می‌دهد، در طول تنش‌های اخیر با غرب هم از نظر نظامی و هم از نظر اقتصادی قدرتمندتر شده است.

آقای گمبرل نتیجه گیری می‌کند که روحانیت و سپاه پاسداران، هر دو انگیزه مالی و سیاسی برای ادامه وضعیت موجود دارند. و بدون هیچ خروجی دیگری، به نظر می‌رسد که اعتراضات گسترده مردم ایران ادامه پیدا کند.

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده است و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب‌دهنده دیدگاه صدای آمریکا نیست

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG