لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

کانادا «پلیس امنیت اخلاقی» را تحریم کرد؛ ترودو به زنان ایران: ما با شما هستیم


جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا
جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روز دوشنبه اعلام کرد، در حالی که نیروهای امنیتی در ایران به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ادامه می‌دهند، کانادا «ده‌ها» فرد و نهاد ایران، از جمله «پلیس امنیت اخلاقی»، را تحریم خواهد کرد.

ترودو خطاب به «زنانی که در ایران در حال اعتراض هستند و کسانی که از آنها حمایت می‌کنند» گفت: «ما با شما هستیم.»

نخست‌وزیر کانادا افزود که همه کانادایی‌ها همراه با میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از حکومت جمهوری اسلامی می‌خواهند «به حرف مردم خود گوش دهد، سرکوب آزادی و حقوق آنها را پایان بخشد، و به زنان و همه مردم ایران اجازه دهد زندگی‌شان را آزادانه ادامه دهند و در صلح و آرامش اظهارنظر کنند.»

ترودو در پاسخ به پرسشی درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت که کانادا هم‌اکنون «یکی از شدیدترین نظام‌های تحریمی جهان» را اعمال کرده است و کارهای بیشتری را در این رابطه انجام خواهد داد.

وی گفت: «ما برخی از اعضای سپاه را تحریم کرده‌ایم و همچنان به بررسی هر اقدام دیگری که بتوانیم در رابطه با تحریم‌ها انجام دهیم، ادامه خواهیم داد.»

از دی‌ ‍۱۳۹۸ که پرواز پی‌اس‌۷۵۲ اوکراین دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه تهران با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد و بر اثر آن ۱۷۶ تن، از جمله ده‌ها کانادایی جان باختند، دولت کانادا از سوی گروه‌های متعدد، از جمله محافظه‌کاران اپوزیسیون، برای اتخاذ موضعی سخت‌تر در قبال حکومت جمهوری اسلامی و تعیین سپاه پاسداران به عنوان یک «نیروی شبه‌نظامی» تحت فشار بوده است.

در جریان دور اخیر اعتراضات ایران، که پس از کشته شدن تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تاکنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

این دور از اعتراضات در تمام استان‌های ایران جریان داشته است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG