لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

انتقاد عفو بین الملل از ترکیه بابت بی‌اعتنایی به نقض حقوق بشر در سوریه


یکی از سربازان ارتش ترکیه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه - ۳ مارس ۲۰۱۸
یکی از سربازان ارتش ترکیه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه - ۳ مارس ۲۰۱۸

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه نیروهای ارتش ترکیه را متهم کرد که که به گروه‌های شورشی مسلح سوریه اجازه می‌دهد مرتکب نقض فاحش حقوق بشر در مناطق شمالی سوریه شوند و از آنکارا خواست فورا این روند را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، از زمانی که ترکیه و متحدان آن عفرین را گرفتند، ساکنان منطقه تحت آزار و اذیت‌های متعددی قرار گرفته‌‌اند و نیروهای مسلح ترکیه هم چشمان خود را به روی این موارد بسته‌اند.

ارتش ترکیه اوایل سال جاری میلادی از شمال وارد سوریه شد و با کمک نیروهای سوری تحت حمایت خود کنترل مناطق کردنشین عفرین را در دست گرفت. آنکارا فعالیت نیروهای کردی در کنار مرزهایش را یک تهدید تلقی می‌کند.

عفو بین الملل در بیانیه‌ای گفت، موارد نقض حقوق بشر شامل بازداشت‌های دلبخواهی، ناپدید شدن‌های اجباری، و تصرف یا غارت اموال مردم بوده است که نیروهای ارتش ترکیه اعتنایی به آنها نکرده‌اند و چشمان خود را به روی این موارد بسته‌اند.

اواخر اسفند و حدود دو ماه پس از آغاز عملیات نظامی «شاخه زیتون» ارتش ترکیه در شمال سوریه، آنکارا اعلام کرد کنترل مرکز عفرین از اختیار کردها خارج شده و به دست ارتش ترکیه و همپیمانان آن، ارتش آزاد سوریه، در آمده است.

دولت ایالات متحده که از ابتدا مخالف این اقدام ترکیه بود، «نگرانی عمیق» خود را از این تحولات در مناطق کردنشین سوریه ابراز کرد و از همه طرف‌های دخیل خواست امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی را فراهم کنند.

ترکیه، عضو ناتو و همپیمان آمریکا در منطقه، می‌گوید گروه کردی موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» در این مناطق با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) – که هم ترکیه و هم آمریکا آن را گروهی تروریستی می‌دانند – در ارتباط بوده است.

یگان‌های مدافع خلق در چارچوب ائتلافی از کردها و عرب‌های سوری به نام «نیروهای دموکراتیک سوریه» در چند سال اخیر علیه داعش می‌جنگید و از حمایت آمریکا برخوردار است؛ امری که موجب اختلاف آنکارا و واشنگتن شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG