لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

آمریکا قصدی برای خروج از شهر مرزی منبج در سوریه ندارد


پیشتر رجب طیب اردوغان گفته بود آمریکا از شهر منبج عقب نشینی کند.
پیشتر رجب طیب اردوغان گفته بود آمریکا از شهر منبج عقب نشینی کند.

ساعتی بعد از اینکه رئیس جمهوری ترکیه گفت آمریکا از شهر منبج عقب نشینی کند، ايالات متحده در پاسخ به بيانيۀ دولت ترکيه اعلام کرده نيروهای خود را از شهر منبج در سوريه خارج نخواهد کرد.

نيروی عملياتی مشترک ارتش آمريکا در عراق و سوريه در پاسخ به بيانيۀ دولت ترکيه اعلام کرده از شهر منبج در ۹۶ کيلومتری عفرين که در حال حاضر در کنترل دولت ترکيه است، خارج نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان پیش از ترک آنکارا برای ملاقات با رهبران اتحادیه اروپا گفت، اگر عملیات بغداد در سنجار ناکام شود، ترکیه «آنچه لازم است» را انجام خواهد داد.

ترکیه می‌گوید حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) پایگاهی در منطقه کردنشین سنجار (شنگال) در استان نینوای عراق ایجاد کرده است و روز گذشته اعلام کرد عملیات پاکسازی منطقه را آغاز کرده است.

گروه موسوم به «يگان‌های مدافع سنجار»، شبه نظامیان کرد ايزدی عراق، در واکنش اعلام کرد که از سنجار خارج نخواهد شد. مقام‌های عراقی نیز هرگونه تحرک نظامی ترکيه در سنجار را تکذيب کرده‌اند.

ترکیه پیشتر عملیات موسوم به «شاخه زیتون» را علیه «یگان‌های مدافع خلق»، گروه کرد سوری که آنکارا آنها را «تروریست» می‌خواند، از ۱۹ ژانویه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه آغاز کرده بود.

ترکیه، عضو ناتو و همپیمان آمریکا در منطقه، می‌گوید این گروه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) – که آنکارا و واشنگتن آن را تروریست می‌دانند – در ارتباط بوده و تهدیدی علیه امنیت ترکیه است.

یگان‌های مدافع خلق در چارچوب ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه به نام «نیروهای دموکراتیک سوریه» در چند سال اخیر با گروه داعش در حال جنگ بوده‌اند و از حمایت آمریکا برخوردار هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG