لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

ترکیه از تفاهم با آمریکا درباره شهر منبج خبر داد


دو سرباز آمریکایی در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه
دو سرباز آمریکایی در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه

وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت آنکارا درباره وضعیت برقراری ثبات در شهر منبج و سایر مناطق شمال سوریه در کنترل کردها، با آمریکا به تفاهم رسیده هر چند توافقی در این مورد صورت نگرفته است.

به گزارش رویترز مولود چاووش اوغلو اول فروردین، هرگونه توافق را تکذیب کرد و تنها گفت آنکارا درباره برقراری ثبات در منبج تا شرق فرات به نوعی تفاهم با آمریکا رسیده است.

نیروهای ترکیه روز یکشنبه سرانجام در پی حملات چند هفته ای به شهر عفرین در سوریه مسلط شدند و این شهر کردنشین را از کنترل کردهای نزدیک به آمریکا خارج ساختند و تهدید کرده اند که پیشروی نظامی را به شهر منبج محل استقرار نیروهای آمریکائی ادامه خواهند داد.

این پیشروی امکان مقابله نیروهای ترکیه با متحدان در ناتو را که ترکیه نیز عضو آن است، بیشتر ساخته است.

ایالات متحده پیشتر نگرانی خود را از عملیات ترکیه اعلام کرده بود و تاکید کرده بود قصد پایان حمایت از کردهای سوریه را ندارد.

هفته پیش، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت «ایالات متحده از همه بازیگران ذیربط در عملیاتی که در شمال‌ غرب (سوریه) در جریان است، از جمله ترکیه، روسیه و رژیم سوریه، می خواهد که امکان دسترسی سازمان‌های امدادرسان بین المللی به منطقه را فراهم کنند.»

روز چهارشنبه اول فروردین، چاووش اوغلو گفت نیروهای «یگان های مدافع خلق کرد» از عفرین خارج شده و از منبج و سیار مناطق نیز بیرون خواهند رفت.

ترکیه یگانهای مدافع خلق کرد را سازمان تروریستی می داند و می گوید این گروه با حزب کارگران کردستان ترکیه پ ک ک ارتباط دارد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که هفته پیش از سوی رئیس جمهوری از کار برکنار شد، در مورد وضعیت مناطق مرزی ترکیه و سوریه با آنکارا به توافق دست یافته بود اما بیرون رفتن وی از صحنه سیاسی آمریکا، امکان اجرای توافق در کوتاه مدت را به تاخیر انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG