لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۶

نگرانی واشنگتن از وضع سه آمریکایی در ایران


ایالات متحده آمریکا نگران وضعیت سه شهروند خود – رابرت لوینستون، امیر حکمتی وسعید عابدی نژاد – در ایران است و از دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست می کند با آمریکا در کوشش برای بازگشت آنها به خانواده هایشان همکاری کند.

رابرت لوینستون، مامور بازنشسته اف بی آی، شوهر و پدر هفت فرزند، در نهم مارس ٢٠٠٧ هنگام پژوهش درباره یک ماجرای قاچاق به عنوان یک تحقیقگر خصوصی به جزیره کیش رفت. از زمانی که خانواده اش عکس هایی را از گروهی که گویا او را به اسارت گرفته است دریافت کرد، و نشان می داد هنوز زنده است، بیش از دو سال می گذرد.

آمریکا همچنین نگران سرنوشت امیرحکمتی وسعید عابدینی است، دو مرد جوانی که دارای شهروندی دوگانه آمریکایی – ایرانی هستند.

حکمتی، عضو سابق تفنگداران دریایی آمریکا، در سال ٢٠١١ وقتی برای دیدار خانواده اش درایران بود، بازداشت شد. او به اتهام های کذب جاسوسی به مرگ محکوم شد، دادگاه عالی این حکم را بعدا لغو کرد. با این حال حکمتی همچنان در زندان بسر می برد و وضعش نامعلوم است.

سعید عابدینی، کشیش ایرانی – آمریکایی، در ایران به دنیا آمد و درسال ٢٠٠٠ به مسیحیت گروید. درسال ٢٠١٠ به شهروندی آمریکا درآمد. در ٢٠١٢ در جریان سفری به ایران دستگیر و به هشت سال زندان محکوم شد. او به کوشش برای تضعیف امنیت کشور از طریق اداره یک شبکه کلیساهای مسیحی در خانه های شخصی متهم بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی ها و مصاحبه های خود در چند ماه گذشته، ابراز امیدواری کرده است مناسبات جمهوری اسلامی ایران با جهان را بهبود بخشد.

ما دولت ایران را ترغیب می کنیم حکمتی و عابدینی را آزاد سازد و به یافتن لوینستون کمک کند تا آن که آنها بتوانند هرچه زودتر و به سلامت دوباره به خانواده هایشان بپیوندند.
XS
SM
MD
LG