لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

درخواست آزادی زندانیان آمریکایی در ایران


آمریکا نشانه های تازه از زنده بودن لوینسون دریافت کرده است
آمریکا نشانه های تازه از زنده بودن لوینسون دریافت کرده است

چند روز پس ازآن که ایران وگروه پنج بعلاوه یک با ایران به توافق رسیدند، آمریکا از تهران خواست به یافتن یک شهروند آمریکا که بیش از شش سال پیش در ایران ناپدید شده کمک کند، و دو شهروند آمریکایی دیگر را که زندانی شده اند آزاد سازد.

رابرت لوینسون، ماموربازنشسته اف بی آی و کارآگاه خصوصی، مارس ۲۰۰۷ در جریان سفری کاری به جزیره کیش ناپدید شد. سه سال پیش، ویدیوئی ازیک منبع ناشناس برای خانواده لوینسون فرستاده شد که او در آن برای آزادی خود درخواست کمک می کرد.
مقامات ایران به خانواده لوینسون قول داده اند درباره ناپدید شدن او تحقیق کنند.
کاخ سفید دربیانیه ای یادآور شد لوینسون اینک طولانی تر از هر شهروند دیگر در تاریخ
آمریکا در گروگان بوده است.

دربیانیه گفته می شود «در حالی که به فصل تعطیلات سال نو نزدیک می شویم، تعهد دولت آمریکا را به یافتن لوینسون و بازگرداندن سالم او نزد خانواده، دوستان وعزیزانش تکرارمی کنیم. ما ازکمک شریکان بین المللی خود دراین تحقیقات استقبال می کنیم، و محترمانه از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهیم ما را در تامین سلامت، رفاه و بازگشت سالم لوینسون یاری دهد.»
جاش ارنست، قائم مقام سخنگوی کاخ سفید درگفت وگو با خبرنگاران یادآور شد پرزیدنت اوباما وقتی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران صحبت کرد، از او خواست به یافتن لوینسون کمک کند.
ارنست گفت پرزیدنت اوباما همچنین وضعیت سعید عابدینی کشیش آمریکایی – ایرانی را، که در سفری به ایران در ۲۰۱۲ دستگیر و به اتهامات مرتبط با باورهای مذهبی اش زندانی شد؛ و امیر حکمتی، تفنگدارسابق دریایی امریکایی – ایرانی را نیز مطرح ساخت. حکمتی سال ۲۰۱۱ وقتی برای دیدن مادربزرگش به ایران رفته بود بازداشت و به نادرستی به جاسوسی متهم شد. اوبه مرگ محکوم شد، هرچند حکم لغو شده و دستور داده شده محاکمه تجدید شود، اما حکمتی همچنان زندانی ، و وضعیتش نامعلوم است.
تونی بلینکن، قائم مقام مشاور امنیت ملی آمریکا درمصاحبه ای با سی ان ان که بخشی از آن شامل بحث درباره قرارداد اخیر در ژنو بود، یادآور شد درجریان مذاکرات «برنامه اتمی تنها موضوع جلسه بود». ولی ما بارها روشن ساخته ایم که از ایران می خواهیم این افراد را آزاد کند. این موضوع را همچنان مطرح خواهیم کرد، و امیدواریم شاهد بازگشتشان به کشور باشیم.»
XS
SM
MD
LG