لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

وزیر خارجه ایران: فعلا با کشورهای چهار به علاوه یک مذاکره نخواهیم داشت


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران - آرشیو
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران - آرشیو

وزیر امور خارجه ایران در مورد مذاکرات احیای برجام، که شش دور آن از سوی دولت قبلی ایران انجام شد، گفت دولت ابراهیم رئیسی فعلا با کشورهای چهار به علاوه یک مذاکره نخواهد داشت.

حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا که روز جمعه دوم مهر منتشر شد گفت: «ما فعلا با اعضای چهار به علاوه یک، مذاکره نخواهیم داشت. به صورت فردی و دوطرفه با طرف‌های مختلف گفت‌وگو کرده‌ایم.»

او افزود: «زمانی که بررسی‌ها در جمهوری اسلامی ایران و مطالعه پرونده برجام به نتیجه برسد، در میز مذاکره مطالب و دیدگاه‌ها تبادل خواهد شد.»

وزیر خارجه ایالات متحده یک روز پیشتر در نیویورک گفته بود: «هنوز توافقی از سوی ایران برای بازگشت به گفت‌وگوهای وین نداریم. به طور کامل آمادگی آن را داریم که به وین بازگشته و مذاکرات را ادامه دهیم. پرسش این است که آیا ایران آماده انجام چنین کاری هست و اگر هست در چه زمانی.»

آنتونی بلینکن اضافه کرد، «ما خیلی صادق و خیلی استوار مسیر دیپلماسی معنادار را دنبال کرده‌ایم تا به پیروی دوجانبه از برجام بازگردیم و همچنین طیف کاملی از نگرانی‌هایی که ما و خیلی کشورها در مورد ایران داریم را بررسی کنیم.»

امیرعبداللهیان در ادامه گفت‌و‌گوی خود با ایرنا ضمن انتقاد از وضع تحریم های جدید علیه تهران در دولت جو بایدن افزود: «ما به دنبال این نیستیم که از میز مذاکره فاصله بگیریم. حتما مذاکره‌ای را که تامین کننده حقوق و منافع ملت ما باشد، دنبال می‌کنیم.»

با وجود ابراز تمایل به بازگشت، هنوز دولت جدید ایران برنامه یا تاریخ مشخصی را برای ازسرگیری مذاکرات اعلام نکرده است و مشخص نیست آیا قصد مذاکره دوباره از ابتدا را دارد یا آن که آن را از جایی که دولت حسن روحانی پیگیری کرده بود ادامه خواهد داد.

شش دور مذاکره برای احیای برجام با وساطت اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام در وین انجام شده و در جریان آن، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم مذاکره کرده‌اند. این مذاکرات در خرداد ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت در ایران متوقف شد.

وزیر خارجه آمریکا در سخنان روز پنجشنبه خود یادآور شد که امکان بازگشت دوطرفه به اجرای تعهدات «ابدی نیست» و تاکید کرد با پیشرفت برنامه هسته ای ایران به نقطه‌ای در آینده خواهیم رسید که بازگشت دوطرفه به برجام، بازگشت به آن سودی نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG