لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

برج ایفل ابزار موسیقی می شود


برج ایفل پاریس که بیش از صد سال ستاره بسیاری از آوازها، نقاشی ها و فیلم ها بوده است ، اکنون خود نقش اول را در یک نمایش موزیکال بازی می کند که شاهد روایت نمایش آن از زبان خودش است.

تمام بدنه برج ایفل، ابزار موسیقی برای اجرای آهنگی به نام «موسیقی برج» خواهد بود- طرحی که به وسیله «جوزف برتولوتزی» هنرمند آمریکائی ریخته شده است.

برتولوتزی ، با ابزارهائی مثل چکش لاستیکی، چوب طبالی و حتی تیر درازی که در پشم گوسفند پیچیده شده ، در سرتاسر برج حرکت می کند، و با شدت های مختلف بر بدنه آن ضربه می زند و صداهائی را که تولید می شود ضبط می کند. فکر اصلی او آن است که این صداها را در هم بتند، و «کورد»ها و ملودی هائی بر زمینه سازهای کوبه ای خلق کند.
برتولوتزی و همکارانش از روز ۲۷ ماه مه، تقریباً ۲۰۰۰ نمونه صدا از بدنه فولادی، نرده ها و ریل ها، صفحات آهنی و تیرآهن های برج جمع آوری کرده اند.

این هنرمند ۵۴ ساله که در نیویورک زندگی می کند، می گوید فکر اولیه این پروژه از همسرش بوده است: «زن من داشت ادای مرا که مشغول نواختن سازهای کوبه ای ام بودم در می آورد، ارتعاش بازوانم و همه چیز دیگر را. او تصادفاً نزدیک پوستری از برج ایفل ایستاده بود. تکانی خورد و با صفحه فلزی که پوستر رویش چسبیده بود برخورد کرد و صدای بنگی درآمد.»

همین صدا، الهام بخش او برای برای ساختن موسیقی با ضربه زدن و به صدا درآوردن برج شد. اما برتولوتزی باید از پس اشکالات عملی زیادی بر می آمد، از جمله ندانستن زبان فرانسه و این که افراد زیادی را در پاریس نمی شناخت.
ابتدا تصمیم گرفت با کار کوچکتری شروع کند و با ساختن آهنگ «برج معلق مید- هادسن» ایالت نیویورک شروع کرد. نتیجه اش سی- دی «موسیقی پل» شد که در رده بندی آهنگ های موسیقی «کراس اوور» کلاسیک ِ مجله بیلبورد، در سال ۲۰۰۹، به رتبه هجدهم رسید.

برای ارگ نواز و رهبر دسته های همخوانان، که شغلش اجرای موسیقی در عروسی ها و مراسم جشن تکلیف پسران در میان یهودیان موسوم به «بار میتسوا» است، برج چیزی جز یک ابزار موسیقی ، درست مثل سازهای دیگر نیست. او می گوید: «گیتاریست ویژگی هر سیم سازش را می شناسد. یکی ممکن است فلزی باشد و دیگری از روده. بعضی هایشان کلفتند، بعضی ها نازکتر. گیتارزن ها می دانند اگر به سیم ها زخمه بزنند، از هرکدام چه صدائی در می آید. بنابراین از وقتی که من به برج پرداخته ام بیش از گذشته می دانم که چطور برج ایفل ، به هر ضربه مثل یک ساز واکنش نشان می دهد.»

برتولوتزی می گوید همیشه دوست داشته روی اشیاء خانگی – مثل لیوان های آب خوری و گیلاس های شراب ، دستگیره های در و بشقاب های غذاخوری- ضرب بگیرد.
گروه، تقریباً دو هفته را صرف رفت و آمد از میان ده ها هزار جهانگردی کرد که هر روز از برج ایفل بالا و پائین می روند.
XS
SM
MD
LG