لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

«درخت آسمان»، بلندترین برج جدید جهان در توکیو ساخته شد


«درخت آسمان»، بلندترین برج جدید جهان در توکیو ساخته شد
«درخت آسمان»، بلندترین برج جدید جهان در توکیو ساخته شد

انتظار می رود تا پایان ماه جاری ساخت بلندترین برج جهان در توکیو به پایان برسد. این برج دومین بنای بلند ساخته دست بشر در جهان است و ارتفاع آن از آسمان خراش ۸۲۹ متری «برج خلیفه» در دبی بلندتر خواهد بود.

ارتفاع این برج که «درخت آسمان» نامگذاری شده است از بنای ۵۴ ساله «برج توکیو» بلندتر خواهد بود.

چندین دهه است که بازدیدکنندگان از ژاپن، «برج توکیو» که نسخه شرق دور «برج ایفل» است را ستوده اند. این برج از همتای پاریسی خود ۱۳ متر بلندتر است. اما برای «برج توکیو» رقیب جدیدی در مرکز پایتخت ژاپن بنا خواهد شد که هزینه ساخت آن ۸۰۰ میلیون دلار است.

برج «درخت آسمان» ۶۳۴ متر بالای سطح زمین ساخته شده است و ارتفاع آن تقریباً دو برابر «برج توکیو» است. این برج حدود سه ماه دیگر برای بازدید عموم افتتاح خواهد شد.

در عصر دنیای دیجیتال، برج قدیمی آنقدر بلند نیست که بتوان آنتنهای ایستگاههای تلویزیونی را بر فراز آن نصب کرد تا میلیونها خانه در این منطقه شهری به طور موثری تحت پوشش قرار بگیرند.

اجاره پایه های فولادی «درخت آسمان» به شبکه های رادیو و تلویزیون، تنها منبع درآمد این برج خواهد بود. درآمد «برج توکیو» نیز از همین راه به دست می آید. مدیران این برج قصد دارند تا از طریق فروش بلیط به سالانه دو تا سه میلیون بازدیدکننده نیز درآمد کسب کنند.

قیمت بلیط بالا رفتن از «درخت آسمان» که برای برخی از بازدیدکننده ها نفس گیر خواهد بود، حدود ٤٠ دلار است. در عوض، بازدیدکننده ها فرصتی می یابند تا توکیو را از ارتفاع ٤٥٠ متری و از بالای این برج تماشا کنند.

سائیکو ماسودا، رئیس روابط عمومی این برج به به بازدیدکنندگانی که پیش از افتتاح رسمی آن از فروشگاه فروش اشیای یادگاری بازدید کرده اند، می گوید در یک روز آفتابی و بدون ابر می توانند مسافتی حدود ۷۵ کیلومتر را در برابر دیدگان خود ببینید.

وی گفت: «شما می توانید کوه فوجی و چشم انداز بسیار وسیعی از منطقه کانتو را مشاهده کنید. کانتو به حومه توکیو گفته می شود. و شما می توانید خلیج توکیو و اقیانوس آرام و بسیاری از کوهستانهای حومه کانتو را ببینید. بسیار زیباست. لطفاً بیایید.»

این برج که یکی از برجسته ترین بناهایی است که به پس از چندین دهه به آسمان خراشهای توکیو افزوده می شود، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. مقامات می گویند شاید توجه به این برج کمی مبالغه آمیز باشد. آنها رانندگان خودروهایی که برای دیدن این برج توقف می کنند و باعث افزایش تعداد تصادفات جاده ای شده اند را یکی از عوامل این امر خوانده اند.

ممکن است برخی ترجیح بدهند که به دلایل دیگری از این برج فاصله بگیرند. آنها نگران چنین بنای عظیم و بلندی هستند که در مکانی ساخته شده است که یکی از فعال ترین نقاط برای وقوع زمین لرزه محسوب می شود.

زمانی که زلزله عظیم سال گذشته در شمال شرق ژاپن به وقوع پیوست، کار ساخت این برج رو به اتمام بود. این برج تکان خورد، اما آسیبی ندید. با این وجود، آنتنی که بر فراز «برج توکیو» نصب شده بود، بر اثر ارتعاش های زمین لرزه خم شد.

برای ساخت برج «درخت آسمان» آمیزه ای از فن آوری ضد زلزله مورد استفاده در ساختمانهای سنتی چین و ژاپن، با فن آوری بسیار مدرن مورد استفاده قرار گرفته اند. پوسته استوانه ای مرکزی برج «درخت آسمان» به هدف کاهش لرزه و ارتعاش از بدنه فولادی خارجی آن جدا شده است.

فولاد و سیمان به شیوه های متفاوتی می لرزند. بنابراین زمانی که زلزله رخ می دهد، این دو جدا از هم تکانها و ارتعاشها را خنثی می کنند.

سازندگان «درخت آسمان» می گویند معماری سنتی ژاپن نیز در طراحی زیبایی آن مورد استفاده قرار گرفته است. در این سبک معماری، منحنیهای مقعر و محدبی که به صورت استوانه ای بالا رفته اند، به برج یک نمای نیمرخی می دهند که منظره آن به محل و زاویه نگاه بیننده بستگی دارد.XS
SM
MD
LG