لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۹

روزای بدی بود، حیف که زود تموم شد


گفت و گو با آرش سبحانی درباره «تشکیلات موازی»، تازه ترین آلبوم گروه راک کیوسک

گروه موسیقی راک کیوسک ششمین آلبومش را در فوریه ۲۰۱۳ منتشر کرد. نام این آلبوم با ده قطعه، «تشکیلات موازی»‌ است. کیوسک به مناسبت انتشار این آلبوم از ۱۹ مارس تا اول آوریل در هشت شهر اروپایی استکلهم، گوتنبرگ، مالمو، پاریس، لندن، آمستردام، مونیخ، و هامبورگ کنسرت خواهد داشت.

آلبوم تشکیلات موازی عمدتا یادآور ترکیب مفهوم نوستالژی و مهاجرت است. قطعات روزهای کوتاه، ممنوعه، رهایی، و تشکیلات موازی، هر کدام به نوعی با این مفاهیم سروکار دارند.

آرش سبحانی، خواننده، نوازنده گیتار و سراینده اشعار در گروه کیوسک است. سبحانی، بنیانگذار کیوسک در گفت و گو با وبسایت صدای آمریکا می گوید کل آلبوم فضایی نوستالژیک دارد و تک تک اشعار و ترانه ها به نوعی به این مفهوم اشاره می کند:‌ «مهاجرت در جامعه امروز ایرانی مسئله عمده ای است. چه برای آنهایی که مهاجرت کرده اند و مستقیما تحت تاثیر آن قرار گرفته اند و چه آنانی که در ایران هستند. فکر نمی کنم فردی یا خانواده ای در ایران باشد که یک دوست صمیمی، عضوی از خانواده و فامیل و همسایه اش مهاجرت نکرده باشد. برای بسیاری هم مهاجرت یک راه حل به شمار می رود و حداقل به آن فکر می کنند.‌» سبحانی می گوید:‌‌ «دلایل منجر به مهاجرت و مسائلی که پس از آن به وجود می آید، قرارگرفتن در فضای دوگانه و مواجهه با آزادی های اجتماعی که با خودش مسئولیت می آورد، و جاافتادن در فرهنگ جدید، همه و همه دغدغه ای است که نسل ما خیلی درگیرش بوده و من سعی کرده ام در این ترانه ها به آن بپردازم.»

گفت و گو با آرش سبحانی را اینجا بشنوید:

قطعه Broken Bicycles که اصالتا آن را تام ویتس، خوانند آمریکایی خوانده و کیوسک آن را بازخوانی کرده نیز به شدت نوستالژیک است. این قطعه را تارا کمانگر، نوازنده ویولن و پیانو خوانده و با آن که کیوسک به قطعه اصلی وفادار مانده اما آن را با یک سازبندی متفاوت و با صدایی زنانه عرضه می کند.

سبحانی می گوید قطعه «متهم ردیف اول، متهم ردیف دو‌‌» را با الهام از داستان بازداشت و بازجویی آرش و کامیار علایی ساخته است. برادران علایی، پزشکان ایرانی هستند که فعالیتهایشان در زمینه مقابله با گسترش بیماری ایدز در ایران باعث شهرت بین المللی آنان شده بود. آنان در تابستان سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۸) بازداشت و چند ماه بعد به اتهام توطئه برای براندازی رژِیم جمهوری اسلامی محاکمه و زندانی شدند و پس از عفو به آمریکا مهاجرت کردند.

کیوسک از گروه های راک ایرانی به شمار می رود که در سال ۱۳۸۱ به عنوان گروه موسیقی زیرزمینی در تهران شروع به کار کرد اما در نتیجه سختگیری های حکومتی و مهاجرت اعضای آن به آمریکای شمالی، فعالیتش را در خارج از ایران ادامه داد.

دیگر اعضای کیوسک تارا کمانگر (نوازنده ویولون)، علی کمالی (نوازنده گیتار باس)، شهروز مولایی (درامر)، اردلان پایور (نوازنده کیبورد و آکاردئون) هستند.

XS
SM
MD
LG