لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

"دزدهای" اپرای معروف "علی بابا و چهل دزد" در ترکیه غیب شدند


روزنامه "زمان" چاپ ترکیه
روزنامه "زمان" چاپ ترکیه

کلمه "حرامی" از عنوان اپرای معروف "علی بابا و چهل حرامی" قبل از به صحنه رفتن این اپرا در چندین استان ترکیه، حذف شد. حرامی در زبان ترکی به معنای دزد است.

پیشتر در نیمه تابستان ۲۰۱۴، سلمان آدا به عنوان مدیرکل اپرا و باله ملی ترکیه منصوب شده بود. اپرای مورد بحث حالا با عنوان "علی بابا و چهل" ارائه شده است.

روزنامه زمان چاپ ترکیه ضمن اعلام این خبر می نویسد، به دنبال مطرح شدن فساد گسترده مسئولان دولتی ترکیه و به جریان افتادن تحقیق و تفحص در این باره در دسامبر ۲۰۱۳، احزاب اپوزیسیون رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت و رئیس جمهوری فعلی این کشور را "حرامی" خطاب می کردند.

کمال کیلیچداراوغلو، رئیس حزب جمهوریت خلق ترکیه یک سال بعد، فایل های صوتی منتسب به رجب طیب اردوغان و پسرش "بیلال" را در یک گروه پارلمانی پخش کرد و گفت: "قبلا نخست وزیر را "سر راهزن" خطاب کردم و مورد انتقاد قرار گرفتم. اما امروز دریافتیم که او حقیقتا راهزن است. این صداهای ضبط شده واقعیت هستند."

شورای تحقیق و تجسس ترکیه در نوامبر ۲۰۱۴ اصالت نوارهای صوتی منتسب به اردوغان و پسرش را تایید کرد.

تحقیقات درباره فساد مالی اردوغان و شماری از مسئولان ارشد دولتی ترکیه با برکناری دادستان ها و کارشناسان و کارآگاه های پلیس که کار تحقیق را برعهده داشتند معلق ماند.

دِولت باهچه‌لی، رئیس حزب حرکت ملیت، در نطقی که در اوت سال جاری ایراد کرد گفت: "آنکارا یک راهزن دارد و این راهزن یک مقام مسئول است."

XS
SM
MD
LG