لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

اردوغان: حمله پلیس به رسانه‌ها پاسخ به «عملیات کثیف دشمنان» بود


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه - ۲۴ آذر ۱۳۹۳
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه - ۲۴ آذر ۱۳۹۳

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه، انتقاد اتحادیه اروپا از حمله نیروهای امنیتی به دفاتر برخی از رسانه‌های ترکیه را رد کرد و آن اقدام را پاسخ دولت به آنچه او «عملیات کثیف دشمنان» در آن کشور نامید، دانست.

نیروهای پلیس ترکیه روز یکشنبه به دفاتر برخی از رسانه‌های آن کشور هجوم بردند و دست کم ۲۴ نفر از هواداران فتح‌الله گولن، متحد پیشین و رقیب فعلی رجب طیب اردوغان، را بازداشت کردند.

گفته می‌شود بازداشت‌شدگان عملیات روز یکشنبه پلیس ترکیه، هواداران فتح‌الله گولن، روحانی مسلمان ترکیه هستند که از سال ۱۹۹۹ میلادی (۱۳۷۸ خورشیدی) در تبعید خودخواسته، در آمریکا زندگی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حمله به دفاتر روزنامه زمان و شبکه تلویزیونی سامان یولو نشانه تشدید تنش میان اردوغان با گولن است؛ تنشی که حدود یک سال پیش و از آغاز تحقیقات درباره فساد مالی نزدیکان آقای اردوغان، در دوران نخست وزیری او، در رسانه‌ها مطرح و اوج گرفت.

به دنبال آن، آقای اردوغان، فتح‌الله گولن را به ایجاد ساختاری موازی در کنار دولت ترکیه از طریق حامیانش در پلیس،‌ دستگاه قضایی و سایر نهادهای دولتی و تلاش برای افزایش نفوذ خود در ترکیه از طریق رسانه‌های وابسته‌اش، متهم کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در نخستین واکنش به حمله روز گذشته به رسانه‌ها گفت، به دشمنان ترکیه اجازه داده نخواهد شد، به رابطه کثیف با آن‌هایی ادامه دهند که می‌خواهند ترکیه را به گذشته برگردانند.

آقای اردوغان در ادامه افزود «ما در روند عادی‌سازی ترکیه هستیم. در این روند بذرِ ترکیه جدید کاشته می‌شود. آنهایی که مشغول فعالیت‌های کثیف و روابط کثیف برای بازگرداندن ترکیه به گذشته هستند، با واکنش‌های ضروری دولت روبرو می‌شوند.»

وی همچنین در واکنش به انتقاد اتحادیه اروپا از حمله به اهالی رسانه گفت «اتحادیه اروپا نباید به دنبال دخالت در امور داخلی ترکیه باشد، که نیروهای امنیتی‌ در چارچوب قانون علیه عناصری که امنیت ملی کشور را تهدید می‌کنند، اقدام کرده است.»

احمد داود اغلو نخست وزیر ترکیه نیز در توجیه این اقدام گفت توطئه‌گران باید بهای «خیانت به ترکیه» را بپردازند.

XS
SM
MD
LG