لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

نبرد مخالفان در پایتخت سودان؛ ارتش به پایتخت حمله هوایی کرد


در حالی که جنگ بین ارتش سودان و گروه شبه‌نظامی «نیروهای پشتیبانی سریع» وارد پنجمین هفته خود شده است روز جمعه خارطوم، پایتخت سودان مورد حمله هوایی قرار گرفت.

به گزارش صدای آمریکا، دو طرف درگیر به آتش‌بس مورد توافق، پایبند نیستند و شاهدان محلی می‌گویند که غارت دسته‌جمعی و روزمره توسط مردان مسلح، زندگی را برای ساکنان خارطوم مشکل کرده است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل نیز روز جمعه اعلام کرد که این درگیری‌ها و پیامد‌های بحران انسانی برای غیرنظامیان گرفتار در شهر تاکنون باعث آواره شدن نزدیک به یک میلیون تن و فرار حدود ۲۵۰ هزار نفر دیگر به کشورهای همسایه شده است.

پیش‌تر گفت‌وگوهای صلح که به ابتکار ایالات متحده و عربستان سعودی در جده برگزار شده بود، نخستین تلاش جدی برای پایان دادن به درگیری‌های سودان به شمار می‌آمد ولی اکنون پس از پنج هفته جنگ داخلی، نه‌تنها هیچ پیشرفتی در مذاکرات آتش‌بس حاصل نشده بلکه آتش جنگ نیز به شدت بالا گرفته است.

روز جمعه در نشست اتحادیه عرب نماینده سودان «نیروهای پشتیبانی سریع» را به غارت و تجاوز جنسی و نقض پی‌درپی آتش‌بس متهم کرد.

این در حالی‌ است که «نیروهای پشتیبانی سریع»، ارتش را به آغاز درگیری و نقض آتش‌بس متهم می‌کنند و می‌گویند: «کسانی که مرتکب جنایت شده‌اند، لباس‌های نیروهای پشتیبانی سریع را که دزدیده شده به تن دارند.»

درگیری‌های سودان در ۱۵ آوریل پس از مناقشه بر سر طرح‌هایی برای ادغام نیروهای «آر‌اس‌اف» در ارتش و بر سر فرماندهی آینده این نیرو‌ها بالا گرفت. این مناقشه‌ها، توافق بین‌المللی با هدف گذار سودان به سوی دموکراسی را ـ که پس از سال‌ها تجربه تلخ استبداد در سودان به‌دست آمده ـ تهدید می‌کند.

در تهیه این گزارش از مطالب رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG