لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

سازمان ملل: آلودگی هوا سرطان زا است


سازمان بهداشت جهانی روز پنج شنبه با انتشار گزارش جدیدی اعلام کرد آلودگی هوا باعث ابتلای به سرطان می شود.

در گزارش این نهاد بین المللی آمده است «شواهد کافی وجود دارند که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده باعث ابتلای به سرطان ریه و سرطان مثانه می شود» این اولین بار است که کارشناسان آلودگی هوای آزاد را در رده عوامل موثر ابتلای به بیماری سرطان قرار داده اند.

دکتر کرت استریف، رئیس «آژانس بین المللی برای پژوهش تحقیقات سرطان» سازمان بهداشت جهانی می گوید «هوایی که تنفس می کنیم به آمیزه ای از مواد سرطان زا آلوده است. ما امروز می دانیم که هوای آلوده بیرون نه تنها خطر جدی متوجه سلامت ما می کند، بلکه یکی از عوامل زیست محیطی مهم مرگ ناشی از ابتلای به سرطان است».

در این گزارش همچنین به ماده خاص موجود در هوای آلوده اشاره شده که در واقع نه تنها یک ماده سمی است بلکه ریسک ابتلای به سرطان ریه را افزایش می دهد.

در این گزارش آمده است هوای آلوده و میزانی که افراد در معرض آن قرار می گیرند به منطقه جغرافیایی نیز بستگی دارد، اما نتیجه تحقیقات نشان داده است که پیامدهای آلودگی هوا بر سلامت انسان و تاثیر ابتلای آن ها به سرطان شامل همه نقاط دنیا می شود.

نتایجی که در این گزارش مطرح شده اند ثمره ارزیابی و پژوهش مستقل و بررسی بیش از ۱ هزار مقاله علمی تحقیقاتی پنج قاره در سراسر جهان بوده اند. در این گزارش ها تاثیر مواد سرطان زا در هوای آلوده بیرون از منزل و یا محل های سربسته به ویژه ذرات خاص و آلودگی های مربوط به وسائل حمل و نقل بر ابتلای به این بیماری مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

وسائل حمل و نقل شهری، نیروگاه های برق، گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت کارخانه های صنعتی و کشاورزی و نیز منابع گرمازای منازل مسکونی و آشپزی از جمله منابع آلودگی هوا در محیط بیرون محسوب می شوند. اما برخی از عوامل آلوده کننده هوا ریشه طبیعی نیز دارند.

بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی، ۲۲۳ هزار مورد مرگ و میر ناشی از ابتلای به سرطان ریه بر اثر آلودگی هوا در سراسر جهان ثبت شده اند.

دکتر دانا اومیز، معاون بخش تحقیقات سرطان این سازمان گفته است «وظیفه ما این است که به جای تمرکز بر مواد و ذرات خاصی که هوا را آلوده می کنند، در مورد هوایی تحقیق کنیم که همه تنفس می کنند. نتایج تحقیقات ما ثابت کرد خطر ابتلای به سرطان ریه در افرادی که در معرض هوای آلوده قرار دارند به طور قابل توجهی افزایش می یابد».
XS
SM
MD
LG