لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۱

روشی جدید برای درمان سرطان پوست


به نظر می رسد که از ترکیب نسل جدیدی ازداروها با مولد ایمنی در بدن انسان، مبارزه با سرطان پوست آسان تر شده و مبتلایانی که تا چند سال پیش با مرگی سریع روبرو بودند، درآینده ای نه چندان دور، درمان سریعتر و امید بیشتر به ادامه حیات خواهند داشت.

متخصصان سرطان در کنفرانسی که در اروپا داشتند از دامنه وسیع تر درمان بیماران یاد کرده اند. استفن هودی، استادیار موسسه دانا-فاربر درایالات متحده، محتاطانه دستاوردها وپژوهش های عملی و آزمایشگاهی اخیر را عالی و به مثابه پنجره ای به سوی امید یاد کرده است که دست کم به مبتلایان به سرطان پوست، فرصت زندگی بیشتر می دهد و آنان را سریعا تسلیم مرگ نمی کند.

داروی جدید Yervoy که سازنده اش درسال ۲۰۱۱ میلادی جواز آن را گرفت، حاصل پیشرفتی میان بر، مؤثر، شاخص و برجسته درعرصۀ مبارزه با کشنده ترین نوع سرطان پیشرفتۀ پوست شناخته شده که برعمر برخی ازمبتلایان تا ده سال افزوده است.

به گفتۀ استفن هودی، نسل بعدی داروهای افزایش سیستم ایمنی، که پروتئین های موسوم به PD1 وPDL1 و مانع، سر راه حمله به سلول های سرطانی را از کار می اندازد، هم تنها و هم همراه با Yervoy آزمایش شده اند و دانشمندان امیدوارند که اثر درمانی قوی آن علیه سرطان پوست تا حدود ده سال آینده، تا پنجاه در صد شانس درمان را بالا برند.

در حال حاضر غیر از شرکت داروسازی Bristol-Myers Squibb که Yervoy راساخته، شرکت داروئی Merck نیز مشغول تولید داروی رقیب است، همچنین شرکت داروئی Roch’s در سوئیس نیز روی داروی مخصوص سرطان پوست، سرگرم کاراست.
XS
SM
MD
LG