لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

هاآرتص: سفر بایدن به اسرائیل و خلیج فارس می‌تواند باعث پیشرفت روابط دفاعی منطقه شود


مانور موشکی در ایران - آرشیو
مانور موشکی در ایران - آرشیو

روزنامه اسرائيلی هاآرتص در مقاله‌ای تحلیلی گمانه‌زنی کرده است که سفر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، «به اسرائیل و خلیج فارس» در «اواخر ماه جاری میلادی» ممکن است باعث پیشرفت قابل توجه روابط دفاعی بین اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس شود.

مقاله هاآرتص با اشاره به حملات پهپادی و موشکی ایران و حوثی‌ها می‌گوید که تشکیل یک سیستم دفاعی منطقه‌ای برای کمک به دولت‌های منطقه به منظور مقابله با موشک‌های در حال توسعه و کروز و پهپادها، یکی از تمرکزهای اصلی است.

نویسنده درباره مطرح شدن لزوم تقویت روابط اسرائيل و امارات، و «شاید حتی عربستان» در مذاکرات واشنگتن و اورشلیم می‌گوید که اسرائیل از نظر سیستم‌های دفاعی، تجهیزات جمع‌آوری اطلاعات و توانایی یکپارچه‌سازی این سیستم‌ها، می‌تواند مشارکت زیای در منطقه داشته باشد.

طبق این مقاله، برخلاف آنچه در رسانه‌ها گزارش می شود، فروش سامانه‌های ضد موشکی «گنبد آهنین» به کشورهای جنوب خلیج فارس مورد بحث نیست اما اتصال به سامانه‌های هشدار اولیه اسرائیل می‌تواند زمان‌های اعلام هشدار حملات هوایی برای کشورهای خلیج فارس را در صورت حمله ایران به میزان زیادی افزایش دهد.

هاآرتص می‌گوید چنین امری به نفع اسرائيل نیز هست چرا که با نصب رادارهای اسرائيل در کشورهای جنوب خلیج فارس اسرائيل زودتر از حمله موشکی ایران آگاه می‌شود.

XS
SM
MD
LG