لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

دلیل تصمیم دولت برای تعطیلی تهران: آلودگی هوا یا بیم از گسترش اعتراضات مردمی


نمایی از تهران
نمایی از تهران

مقامات استان تهران روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت با تعطیل کردن مراکز آموزشی و اداری علت آن را «آلودگی هوا» اعلام کردند، اما برخی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی این تصمیم را با احتمال گسترش اعتراضات مردمی به پایتخت مرتبط دانسته‌اند.

کمیته اضطرار آلودگی هوا روز سه‌شنبه مدارس، دانشگاه‌ها، و ادارات استان تهران را تعطیل کرد. همچنین بنا به مصوبات جدید این کمیته، استان تهران تا پایان هفته جاری با محدودیت‌هایی از جمله ممنوعیت تردد خودروهای دودزا و آلاینده و ممنوعیت تردد شبانه خودروهای گازوئیلی روبه‌رو است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عابد ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران علت این تصمیم را «شاخص کیفیت هوا عدد ۲۶۳» در پایتخت اعلام کرد.

هم‌زمانی تعطیلی مدارس و ادارات تهران با اعتراضات شهرهای مختلف و حضور نیروهای امنیتی در مناطق گوناگون استان تهران، باعث شده که بسیاری از کاربران فضای مجازی، نسبت به این تصمیم ابراز تردید کنند.

شماری از کاربران دلیل تعطیلی را هراس از شروع اعتراضات پایتخت‌نشینان عنوان کرده‌اند و برخی نیز به کنایه نوشته‌اند که هوا آلوده نیست، بلکه «هوا پس است.»

برخی از کاربران نیز با ابراز تعجب، پرسیده‌اند چطور وقتی شاخص آلودگی هوا «۴۹۸» بود تعطیل نشد، اما اکنون که «۱۳۹» است، تعطیل اعلام شده است؟

استفاده از مدارس برای استقرار نیروهای سرکوب در جریان اعتراضات سراسری، علاوه بر این که بنا بر گزارش‌ها در سال‌های گذشته سابقه داشته، در اعتراضات جاری نیز در شهرهای مختلف گزارش شده است.

علاوه بر اعتصاب کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی در تهران، ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حضور پرشمار مأموران یگان ویژه را در مناطقی از شهر از جمله محوطه صدا و سیما به تصویر کشیده است.

با وجود این، علاوه بر تهران، که بنا به شاخص آی کیو ایر، مستقر در سوئیس از آلوده‌ترین کلان‌شهرهای جهان معرفی شده، ورود موج جدید گرد و غبار به ایران، ۹ استان دیگر را نیز با وضعیت اضطراری رو به رو کرده و به تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات منجر شده است.

XS
SM
MD
LG