لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

چرا پرواز ریاض-تل‌آویو دونالد ترامپ مهم است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صبح دوشنبه به وقت عربستان سعودی از ریاض به مقصد اسرائیل سوار بر هواپیمای «ایر فورس-یک» شد. این پرواز در میان رسانه‌ها مورد توجه فراوان قرار گرفت؛ نه از جهت اهمیت سفر دیپلماتیک آقای ترامپ بلکه به این دلیل که اولین پرواز مستقیم میان عربستان و اسرائیل توصیف شده است.

سارا هاکبی سندرز معاون مسئول رسانه‌ای کاخ سفید بر شبکه توییتر نوشت این پرواز را تاریخی خواند. واشنگتن پست می‌گوید این پرواز ریاض به تل‌آویو در کمترین حالت بسیار غیرعادی است.

عربستان سعودی نیز مانند شماری دیگر از کشورهای عمدتا مسلمان با اسرائیل، به دلیل درگیری های میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، روابط دیپلماتیک ندارد.

دارندگان گذرنامه اسرائیلی نیز از ورود به عمده کشورهای مسلمان منع می‌شوند مگر در موارد استثنائی؛ مثلا اعراب اسرائیلی برای مراسم حج لازم بود که گذرنامه موقت اردنی بگیرند. روزنامه‌نگاران اسرائیلی نیز برای پوشش خبری سفر آقای ترامپ از گرفتن ویزای عربستان بازماندند.

مصر و اردن تنها کشورهای عرب خاورمیانه هستند که با اسرائیل روابط کامل دیپلماتیک دارند و به پروازهای اروپایی اجازه استفاده از حریم هوایی خود برای رسیدن به اسرائیل را می دهند.

پیشتر ریچارد نیکسون و بیل کلینتون روسای جمهوری سابق آمریکا مستقیما از سوریه به اسرائیل پرواز کردند اما این اولین باری است که یک رئیس جمهوری آمریکا مستقیما از عربستان سعودی به اسرائیل پرواز کرده است.

پیشتر جرج بوش پسر رئیس جمهوری سابق آمریکا در مه ۲۰۰۸ از تل‌آویو به ریاض پرواز کرد.

واشنگتن پست می‌گوید روابط عربستان و اسرائیل در سالهای اخیر به طور غیررسمی گرم شده است. در سال ۲۰۱۵ دو کشور گفتند که برای بررسی نفوذ ایران در منطقه دیدارهایی مخفی داشتند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG