لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

رئیس جمهوری آمریکا از عربستان به اسرائیل رفت؛ صلح خاور میانه در صدر گفت‌وگوها


رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا ساعاتی پس از ترک فرودگاه ملک خالد ریاض در عربستان سعودی، وارد فرودگاه بن گوریون در تل آویو اسرائیل شدند - ۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا ساعاتی پس از ترک فرودگاه ملک خالد ریاض در عربستان سعودی، وارد فرودگاه بن گوریون در تل آویو اسرائیل شدند - ۱ خرداد ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در بخش دوم از نخستین سفر خارجی خود در این مقام، روز دوشنبه پایتخت عربستان سعودی را به مقصد اسرائیل ترک خواهد کرد.

انتظار می رود علاوه بر مسائل دوجانبه و مبارزه با افراطگرایی، ازسرگیری مذاکرات صلح خاور میانه در اولویت دستور کار پرزیدنت ترامپ در دیدار با مقامهای اسرائیلی باشد.

به گفته کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در اورشلیم با رووین ریولین همتای اسرائیلی خود دیدار و سپس در مراسمی در موزه اسرائیل شرکت و سخنرانی خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ عصر دوشنبه نیز با بنیامین نتایاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار خواهد کرد و سپس دو طرف به همراه همسران خود در ضیافت رسمی شام حضور خواهند یافت.

روابط آمریکا و همپیمان کلیدی خود در خاور میانه، در چند سال اخیر به دلیل اختلاف نظر بر سر برخی مسائل عمده بین المللی، مانند برنامه هسته‌ای ایران، رو به سردی گذاشت.

به دنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه گذشته، امید نخست وزیر اسرائیل برای احیای روابط گرم دو کشور و بازگشت به وضعیت پیشین افزایش یافت.

در همین حال، امیدها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح اسرائیل و فلسطینی ها و رسیدن به یک توافق بلندمدت هم با روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ افزایش یافته است.

دونالد ترامپ همچنین قرار است با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی در بیت لحم دیدار ‌کند و بنابر اعلام کاخ سفید از او بخواهد «گام‌هایی سازنده» در مسیر صلح بر دارد.

پرزیدنت ترامپ در دیداری که اوایل ماه مه در کاخ سفید با او داشت، گفت رسیدن به صلح در خاور میانه شاید آنقدر که برخی‌ها فکر می‌کنند دشوار نباشد.

وی گفت، برای صلح باید دو طرف تمایل داشته باشند، «ما معتقدیم اسرائیل تمایل دارد. معتقدیم شما تمایل دارید؛ و حال که هر دو حاضرید، می رویم به سمت رسیدن به توافق.»

رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا، برای انجام یک سفر هشت روزه به خاور میانه و اروپا، عصر جمعه ایالات متحده را به مقصد ریاض پایتخت عربستان سعودی ترک کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG