لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

احضار دوباره احمدی نژاد به مجلس برای پاسخگویی


مجلس قصد دارد برای دومین بار در هشت ماه اخیر و طی اقدامی بی سابقه، محمود احمدی نژاد را برای پاسخگویی احضار کند.

۹۳ نماینده مجلس این طرح را امضا کرده اند. طرح سوال از رییس جمهوری چند محور مشخص دارد: ناآرامی های بازار ارز، عدم پاسخگویی رییس جمهوری و کابینه اش و همچنین انتقادات احمدی نژاد از سایر قوا.

معلوم نیست که نمایندگان مجلس چقدر در اجرای طرح سوال از رییس جمهوری جدی هستند. چند نفری امضایشان را پس گرفته اند. استیضاح وزیر ورزش ، ۶۰ امضا داشت اما روز استیضاح به زیر ده رسید و استیضاح منتفی شد.

عقب نشینی های گاه و بیگاه نمایندگان، اعتراض محافظه کاران را در پی داشت. محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رییس مجلس هم معترض است که چرا نمایندگان طرحی را امضا می کنند و بعد امضای شان را پس می گیرند.

رابطه دولت و مجلس خوب نیست. نشست خبری هفته گذشته احمدی نژاد نیز باعث افزایش انتقاد ها از دولت شد.

از سوی دیگر بخشنامه ای که بتازگی آقای احمدی نژاد به مدیران دولتی فرستاده در خبرگزاری فارس منتشر شده است. او در این بخشنامه دستور داده به توصیه نمایندگان برای عزل و نصب مسولان استانی، توجه نکنند. ظاهرا هدف، ممانعت از دخالت نمایندگان مجلس در مدیریت اجرایی کشور است و همین ، بهانه انتقاد بیشتر مجلس از دولت شده است.

دفعه قبل طرح سوال از رییس جمهوری تا اجرا شود، شش ماه طول کشید اما این بار نمی تواند آنقدر طول بکشد چرا که هفت ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری است و بعید است مجلس احمدی نژاد را موقع انتخابات ۹۲، احضار کند.

ظاهرا طرح سوال از رییس جمهوری بار حقوقی برای او ندارد اما این بار، موسی ثروتی از نمایندگان مجلس می گوید اگر احمدی نژاد آمد و جواب نداد، عدم کفایت سیاسی او را دنبال می کنیم. رای عدم کفایت مجلس به رییس جمهوری، به معنای عزل اوست.

برخی از نمایندگان مجلس صراحتا خواستار عزل احمدی نژاد هستند اما این کار مستلزم اجازه رهبر جمهوری اسلامی است. هنوز آیت الله خامنه ای مقاومت می کند و می گوید احمدی نژاد باید تا استقرار دولت جدید در مرداد ۹۲، روی کار بماند.

مخالفان دولت سه سال پیش درباره احمدی نژاد هشدار داده بودند اما آیت الله خامنه ای نپذیرفت و حتی به قیمت برگزاری انتخابات جنجالی و سرکوب های سال ۸۸، از او حمایت کرد.
XS
SM
MD
LG