لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

جنگ زرگری، اتهامات مالی؛ منتقدان و دولت احمدی نژاد


رحیمی و پورمحمدی یکدیگر را به فساد مالی متهم می کنند
رحیمی و پورمحمدی یکدیگر را به فساد مالی متهم می کنند
با افزایش اختلاف دولت احمدی نژاد و منتقدان، هر دو طرف یکدیگر را به فساد مالی متهم می کنند.

این اتهام زنی با واکنش طرف مقابل روبرو است. روز دوشنبه، مصطفی پورمحمدی، رییس بازرسی کل ایران با اشاره به اتهاماتی که یک مقام عالی دولت به او زد ، از خود دفاع کرد.

پورمحمدی درباره اتهام «خروج غیرقانونی ۲۱ میلیارد تومان از دولت» به خبرگزاری مهر گفت:«چنین پولی از وزارت کشور خارج نشده بلکه به عنوان وام در اختیار کارکنان این وزارتخانه قرار گرفته است.»

این اظهارات رییس بازرسی کل ایران بعد از اتهاماتی است که محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری ایران علیه او مطرح کرد.

رحیمی روز یکشنبه بدون اینکه از پورمحمدی نام ببرد، گفت که یکی از وزرای پیشین دولت، قبل از اینکه از دولت طرد شود حدود ۲۱ ميليارد تومان را به طور غير قانونی از وزارتخانه خارج و بعد از چهارسال، اين پول را برنگردانده است.

وی با احتساب سود این مبلغ مدعی شد ارزش آن پول، اکنون به ۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

مصطفی پورمحمدی در پاسخ به این اتهام گفت که وزیر بعد از او باید پاسخگو باشد که چرا مبلغ وام بازپس گرفته نشده است.

متهم گردن کلفت
محمدرضا رحیمی در حالی پورمحمدی را به فساد مالی متهم کرد که به گفته برخی منتقدان دولت، خود از متهمان فساد مالی است.

احمد توکلی، نماینده مجلس پیشتر گفته بود که محمدرضا رحیمی «متهم گردن کلفت اختلاس بیمه است» و با اینکه مقام های قضایی این را می دانند اما هنوز با او برخورد نشده است.

محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی نژاد است که قبل از این، رییس دیوان محاسبات اداری مجلس هفتم بود. انتخاب او از سوی احمدی نژاد با اعتراض منتقدان دولت روبرو شد.

ابتدا برخی نمایندگان چون علیرضا زاکانی و علی مطهری اعلام کردند مدرک دکترای او جعلی است. محمدرضا رحیمی واکنش چندانی به این اتهام نشان نداد و تنها اعلام کرد در نامیدن او از عنوان «دکتر» استفاده نشود.

بعد هم که با شکل گیری پرونده «اختلاس بیمه ایران» و «حلقه فاطمی»، نام رحیمی با مجموعه ای از اتهامات مالی همراه شد.

حلقه فاطمی عنوانی برای جمع برخی نزدیکان احمدی نژاد است که در آستانه انتخابات مجلس هشتم، در سال ۸۶، سعی کردند منابع مالی برای راه یافتن نزدیکان احمدی نژاد به مجلس فراهم کنند.

از ابتدای امسال رسیدگی به پرونده اختلاس بیمه ایران آغاز شد و در طول آن، متهمان بارها از پرداخت رشوه به محمدرضا رحیمی گفتند. در یک مورد، آنها مدعی شدند حدود دو میلیارد تومان به رحیمی پرداخت کرده اند.

قوه قضاییه ایران موضع دو گانه ای در قبال اتهامات رحیمی اتخاذ کرده است. ابتدا اعلام کرد معاون اول احمدی نژاد متهم است و احضار می شود اما ناگهان اعلام شد، اتهامی متوجه رحیمی نیست.

به نظر می رسد تهدید احمدی نژاد در عقب نشینی قوه قضاییه موثر واقع شد. در یکسال گذشته برخی اعضای دولت احمدی نژاد از سوی منتقدان به فساد مالی و ارتباط با عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی متهم شدند. در مقابل احمدی نژاد اعلام کرد کابینه «خط قرمز» اوست و اگر آنها احضار شوند او واکنش نشان خواهد داد.

از مخالفان تا حامیان منتقد

سه سال پیش در جریان انتخابات ریاست جمهوری، رقیبان محمود احمدی نزاد او را به فساد متهم کردند و گفتند دولت او ناکارآمد است. با اینحال او از حمایت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی برخوردار بود.

بعد از بروز اختلاف نظر محمود احمدی نژاد و رهبر جمهوری اسلامی بر سر موضوعاتی چون انتصاب اسفندیار رحیم مشایی و عزل حیدر مصلحی، برخی حامیان احمدی نژاد انتقاد از او را شروع کردند.

یکسال پیش با فاش شدن پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، این منتقدان اسنادی منتشر کردند که نشان می داد دولت در جریانی برخی فعالیت های گروه متهم به اختلاس بوده و حتی از آنها حمایت کرده است.

علی مطهری، احمد توکلی و الیاس نادران از جمله نمایندگان مجلس هستند که در انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم از احمدی نژاد حمایت کردند اما اینک به منتقد او تبدیل شده اند.

برخی از وزرایی که در دولت اول احمدی نژاد بودند هم این روزها از منتقدان او به شمار می آیند.

یک ماه پیش برخی منابع خبری در ایران فاش کردند وزرای سابق دولت و برخی نمایندگان در نامه های جداگانه ای، از رهبر جمهوری اسلامی خواسته اند در یکسال آخر دولت، فعالیت رییس جمهوری را محدود کند.

آیت الله خامنه ای دو هفته پیش در دیدار با هیات دولت بار دیگر از آن حمایت کرد، هرچند که به عقیده برخی صاحبنظران این حمایت به شدت سالهای گذشته نبود.
ابتدای این هفته، عباس نبویان از روحانیانی که قبلا حامی دولت بود، گفت: «اگر حمایت و حکم حکومتی رهبر نبود، چندین عضو دولت تاکنون محاکمه شده بودند.»

نزدیکان آیت الله خامنه ای می گویند او مایل است احمدی نژاد سال آخر دولت را بی دردسر بپایان برساند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری دوره آینده، روز جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار شود.
XS
SM
MD
LG