لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها متوقف شد


در ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه طرح توقف اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها را با یک فوریت تصویب کردند. نمایندگان برای توجیه این اقدام خود به مشکلات ناشی از سقوط شدید ارزش ریال استناد کرده اند.

خبرگزاری رویترز می گوید اصلاحات در سیستم یارانه ها محور اصلی در سیاست های اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری بود، و به همین جهت رای امروز مجلس ضربه ای سیاسی به او در ایامی است که وی با نارضایتی رو به گسترش مردم بر سر ارزش ریال روبروست.

از ۲۴۰ نماینده حاضر در مجلس، ۱۷۹ نماینده رای به توقف اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها دادند. رای ۱۷ نماینده مخالف و رای ۲۰ نماینده ممتنع بود.

هدف ازاصلاحات در سیستم یارانه ها کاستن از فشار بر منابع مالی دولت از طريق قطع دهها میلیارد دلار بودجه ای بود که دولت برای پائین نگاه داشتن قیمت های مواد غذائی و سوخت هزینه می کرد. دولت برای جبران آثار این کاهش بر فقیرترین افراد جامعه، پرداخت کمک های نقدی ماهانه به آنان را مد نظر داشت.

رویترز اظهارات غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را نقل می کند که گفته است «در شرایط تورمی با سیر صعودی، و یک بازار ارزی درگیر اختلال، فاز دوم قانون اصلاح یارانه ها باید متوقف شود».

دولت، لایحه فاز اول اصلاحات یارانه ای را دو سال قبل به مجلس برد. در آن هنگام محمود احمدی نژاد از این برنامه به عنوان «بزرگترین برنامه اقتصادی ۵۰ سال گذشته» یاد کرده بود.

اما منتقدین ، از جمله بسیاری از اعضای مجلس می گویند این برنامه به سیری صعودی در نرخ تورم منجر شده است، که بر اساس ارقام دولتی در حدود ۲۵ درصد است.

منتقدین همچنین می گویند احمدی نژاد از برنامه اصلاحات در سیستم یارانه ها برای مقاصد سیاسی خود استفاده کرده است زیرا پرداخت های رفاهی را در کنترل داشته است.
XS
SM
MD
LG