لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

احمدی نژاد: تلاطم بازار ارز ناشی از جنگ روانی است


محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری که ساعتی پیش در تهران برگزار شد تنش در بازار ارز را به «دشمنان» نسبت داد و آن را ناشی از دو عامل بیرونی و درونی دانست.

او گفت با توجه به تحریم های غرب و کاهش درآمد ارزی ناشی از فروش نفت، و بدتر از آن تحریم مبادلات بانک مرکزی، یک جنگ پنهان و گسترده شکل گرفته است. آقای احمدی نژاد در عین حال مخالفان دولت خود را به راه اندازی یک «جنگ روانی» علیه دولت متهم کرد.

در این جلسه یکی از خبرنگاران به اظهارات علی لاریجانی به یکی از خبرگزاری ها اشاره کرد مبنی بر این که تحریم ها در وضعیت فعلی اقتصاد ایران تاثیری ندارد. آقای احمدی نژاد در پاسخ به او گفت: «لابد تصمیم ایشان تاثیر دارد و نه تحریم ها.» علی لاریجانی، رئیس مجلس در گفت و گو با خبرگزاری فارس، سیاست‌های دولت را عامل اصلی التهاب بازار ارز دانسته است. آقای احمدی‌نژاد گفت: «از این که ایشان درباره یک موضوع سیاسی با خبرگزاری وابسته به یک نهاد نظامی-امنیتی مصاحبه می‌کند متاسفم.»

او گفت نوسان ارزش ارز بخاطر سیاست های اقتصادی دولت نیست و نهادهای دیگری در این ماجرا نقش دارند. آقای احمدی نژاد ضمن اشاره تلویحی به خبرگزاری فارس گفت یک خبرگزاری وابسته به نهاد نظامی از شش ماه پیش با ارسال پیامک هایی تلاش کرد تا جو روانی را در بازار ارز ایجاد کند. او گفت ایران در حال پیشرفت است و یک «تلاطم تحریمی» به بازار ارز وارد شده وگرنه «هر روز خبر پیشرفت ها را می شنوید.»

وی خواستار دخالت نهادهای امنیتی و انتظامی برای ساماندهی بازار ارز شد و گفت براساس گزارش وزارت اطلاعات ، ۲۲ نفر سر حلقه آشفتگی بازار ارز هستند.

رییس دولت ایران درباره تهدید حمله نظامی به ایران از سوی نخست وزیر اسراییل گفت ایران ملت بزرگی است و با این تهدید ها از میدان به در نمی شود. او همچنین درباره آینده مذاکرات هسته ای گفت بنای ما ادامه مذاکره است.

محمود احمدی نژاد درباره اظهاراتش درباره برقراری رابطه با آمریکا گفت جهان امروز، جهان گفتگو و تعامل است. اگر آمریکا از شرایط گذشته دست بردارد، ما در یک موقعیت برابر، آماده گفتگو هستیم.

هفته پیش رییس جمهوری ایران در نیویورک گفته بود ایران آماده مذاکره با آمریکا است. این اظهارات آقای احمدی نژاد انتقاد طرفداران آقای خامنه ای را برانگیخت.

احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنانش از بازداشت علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری و مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی انتقاد کرد که در زمان سفر وی به نیویورک در تهران بازداشت شد. رئیس جمهوری ایران همچنین توقیف روزنامه شرق را محکوم کرد و گفت باید با مطبوعات با سعه صدر برخورد شود.

رییس جمهوری ایران در ادامه از اینکه دولت وی در معرض همه انتقادات است، گفت: کسی از قوه قضاییه انتقاد نمی کند و کسی از آقای لاریجانی رییس مجلس نمی پرسد چرا به دولت کمک نمی کند.

محمود احمدی نژاد بار دیگر بر حمایت ایران از حکومت اسد تاکید کرد و گفت بهترین راه گفتگوهای ملی بر اساس انتخابات آزاد است. او درمورد روابط ایران با مصر نیز گفت که «در ارزیابی دولت جدید مصر نباید عجله کرد. » او گفت روابط این دو کشور گسترده و تاریخی است و ادامه پیدا خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG