لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

محمود احمدی نژاد بر سر دو راهی


محمود احمدی نژاد بر سر دو راهی
محمود احمدی نژاد بر سر دو راهی

مدتی است شماری از مقام های ارشد و چهره های اصلی نزدیک به جریان موسوم به اصولگرا در جمهوری اسلامی ایران، درباره شکل گیری یک «جریان انحرافی» و بروز «فتنه جدید» هشدار می دهند.

در تازه ترین اظهار نظر در این باره، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران طی فاصله کوتاه بین روزهای سوم و پنجم اردیبهشت، دو بار درمورد شکل گیری این «جریان انحرافی» در درون جبهه اصولگرایان هشدار داد که به گفته او، خود را پشت یک «چهره موجه» مخفی کرده است.

مقام های سیاسی، نظامی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران در اظهار نظرهای خود در این رابطه، اطرافیان محمود احمدی نژاد و به ویژه اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر رییس جمهوری را متهم به هدایت جریان موسوم به «انحرافی» کرده اند.

چهره هایی چون مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی مطهری و احمد توکلی دو نماینده تهران در مجلس، علی لاریجانی رییس مجلس و همچنین روحانیون اصولگرا همانند آیت الله مصباح یزدی عضو مجلس خبرگان، آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی، آیت الله یزدی عضو هیات رییسه مجلس خبرگان، آیت الله علم الهدی نماینده مشهد در مجلس خبرگان، سید احمد خاتمی امام جمعه تهران و عضو ارشد جامعه مدرسین قم، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید، همگی با اینکه محمود احمدی نژاد را فردی وفادار به ولایت فقیه و اصولگرایان قلمداد می کنند، ولی درباره ادامه حمایت او از رییس دفترش هشدار داده اند.

به گفته اصولگرایان ایستادگی «جریان قدرت طلب و فاسد انحرافی» در مقابل نصایح و دستورهای رهبری و درک نادرست این جریان از انقلاب و پیامدهای آن در منطقه، خطرات ناشی از این جریان را به واقعیت ملموس تبدیل کرده است.

از دید اصولگرایان منتقد دولت دهم، جریان «انحرافی» جدید به ریاست اسفندیار رحیم مشایی دارای اهداف مشخص و حساب شده است که بصورت خزنده و در لابلای شعارهای ملی گرایانه، طرح مکتب ایرانی و یا برکناری چهره های اصولگرای منتقد، پیش می رود.

اصولگرایان منتقد دولت بر این باورند جریان اسفندیار رحیم مشایی می کوشد موقعیت خود را در جامعه تقویت کند و زمینه را برای پیروزی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آماده سازد.

به زعم اصولگرایان هدف جریان جدید، به دستیابی رحیم مشایی به مقام ریاست جمهوری ختم نمی شود. بلکه نقشه اصلی برای تضعیف موقعیت روحانیون در قدرت سیاسی، محدود کردن اختیارات مجلس خبرگان و دست آخر سرپیچی از ولایت فقیه و در نتیجه ایجاد خطر بزرگتر از حوادث پس از انتخابات ۸۸ خواهد بود.

ایده ای که فارغ از درستی یا نادرستی مایه نگرانی بسیاری از روحانیون و مقام های جمهوری اسلامی شده است. رسانه های اصولگرای مخالف رحیم مشایی حتی معتقدند بسیاری از تصمیم های مهم و حساس دولت در اتاق فکر جریان موسوم به انحرافی گرفته می شود.

اکنون اصولگرایانی که تا چند ماه پیش سرسختانه از محمود احمدی نژاد و دولت دهم حمایت می کردند، لحن خود را تغییر داده و رییس جمهوری را در مقابل رییس دفترش «منفعل» می دانند.

اصولگرایان به محمود احمدی نژاد فشار آورده اند که نسبت به جریان اسفندیار رحیم مشایی تکلیف خود را روشن کند. تا جایی که آیت الله مصباح از حامیان احمدی نژاد گفته است: «خطری که من احساس می کنم شدیدترین خطری است که تاکنون اسلام را تهدید کرده است و آن هم از سوی نفوذی هایی است که در بین خودی ها در حال رشد هستند.»

از قرائن چنین پیداست که محمود احمدی نژاد در وضعیتی قرار گرفته که لازم است سکوت خود را بشکند و در بین اصولگرایان منتقد یا رییس دفترش یکی را برگزیند. انتخابی که به باور بسیاری از ناظران در تعیین سرنوشت سیاسی احمدی نژاد موثر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG