لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

احمدی نژاد مشائی را برای جايگزينی خود آماده می کند


احمدی نژاد مشائی را برای جايگزينی خود آماده می کند
احمدی نژاد مشائی را برای جايگزينی خود آماده می کند

گاردين زير عنوان "احمدی نژاد رئيس دفترش را برای احراز مقام رياست جمهوری آماده می کند" می نويسد يک متحد نزديک به محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری، که طرفدار آزادی های فرهنگی است، و با گسترش دخالت روحانيدن در سياست مخالف است، به عنوان يک جانشين احتمالی برای احراز مقام رياست جمهوری آموزش می بيند، تا بتواند دوسال ديگر هنگامی که احمدی نژاد کنار می رود عهده داراين مقام شود.

اسفنديار رحيم مشائی، رئيس دفتر احمدی نژاد فعلا خود را در موقعيت کانديدائی قرار داده است که پرچمدارمکتب ايرانی است، نه مکتب دينی.

مشائی، که دخترش با پسر احمدی نژاد ازدواج کرده است، جنجالی ترين چهره سياسی در ايران محسوب می شود، و با انتقاد شديد طبقه محافظه کار از جمله آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد روبروست.

تندروهای نزديک به خامنه ای مشائی را متهم کرده اند که با تمرکز بر تاريخ ايران، انقلاب اسلامی و اصول اسلامی را به خطر انداخته است.

مشائی در سال ۲۰۰۸ هنگامی که گفت ايرانيان با تمامی مردمان جهان، حتی با مردم اسرائيل دوست هستند، خشم محافظه کاران را برانگيخت.

او همچنين برای تحسين مراسمی در ترکيه که صحنه برگزاری يک رقص سنتی توسط زنان بود مورد انتقاد قرار گرفته است. در ايران، رقصيدن زنان مجاز نيست.

مشائی سازمان ميراث فرهنگی ايران را اداره کرده است. او در سال ۲۰۰۹ هنگامی که احمدی نژاد در پی انتخاباتی مورد اختلاف و منجر به اعتراض هائی گسترده کماکان درمقام رياست جمهوری باقی ماند معاون اول رئيس جمهوری شد، اما هنگامی که خامنه ای مداخله کرد و در نامه ای خطاب به رئيس جمهوری نوشت "مصلحت رژيم" ايجاب می کند مشائی اين پست را ترک کند، وی مجبور شد کنار برود.

احمدی نژاد بعدا وی را به رياست دفتررياست جمهوری منصوب کرد که بسياری اين اقدام را ضربه ای به خامنه ای و نخستين نشانه بروز اختلاف ميان رئيس جمهوری و رهبر ارشد توصيف کردند.

يک تلگرام محرمانه ديپلماتيک آمريکا که توسط ويکی ليکس منتشر شده است اين واقعه را معرف اهميت نقش مشائی درتيم احمدی نژاد می شناسد. اين تلگرام می گويد "دفاع سرسختانه احمدی نژاد از مشائی گويای اهميت نقش وی به عنوان يک مشاور عمده و اصلی برای رئيس جمهوری است که روز به روز منزوی تر می شود. او همچنين در نقش يک سخنگو برای دولت احمدی نژاد ظاهر شده است. احمدی نژاد حتی به خبرنگاران گفته است برايش موجب خوشوقتی است که در دولت مشائی به عنوان معاون رياست جمهوری عمل کند، و همين اظهار نظر بسياری را به اين فکر انداخته است که احمدی نژاد می خواهد مشائی را در سال ۲۰۱۳ جانشين خود کند".

بعضی تحليلگران معتقدند رژيم که جنبش اپوزيسيون سبز را سرکوب کرده است، و اکنون با کمبود اپوزيسيون داخلی روبروست، می خواهد اپوزيسيونی خلق کند تا در انتخابات آتی نمايشی از مشروعيت ارائه دهد.

کيهان، روزنامه متحد خامنه ای پيش بينی کرده است که شورای قدرتمند نگهبان در صورتيکه مشائی تصميم بگيرد کانديدای رياست جمهوری شود با کانديدائی وی مخالفت خواهد کرد. شورای نگهبان پيش از برگزاری هرانتخاباتی در ايران بايد کانديداها را تعيين صلاحيت کند.

XS
SM
MD
LG