لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

تلاش دوباره مجلس شورای اسلامی برای سوال از احمدی نژاد


تلاش دوباره مجلس شورای اسلامی برای سوال از احمدی نژاد
تلاش دوباره مجلس شورای اسلامی برای سوال از احمدی نژاد

منتقدان دولت محمود احمدی نژاد برای دومین بار، طرح سوال از رییس جمهوری را مطرح کرده اند.

دو ماه پیش طرح مشابهی از سوی نمایندگان امضا شد که هیات رییسه مجلس شورای اسلامی آن را نپذیرفت. امروز یک عضو هیات رییسه مجلس از پذیرش طرح سوال از رییس جمهوری خبر داده و اگر نمایندگان بر سوال خود اصرار کنند، محمود احمدی نژاد باید یک ماه دیگر در مجلس حاضر شود.

علی مطهری، نماینده اصولگرا، اما منتقد دولت می گوید نمایندگان اینبار برای احضار و سوال از احمدی نژاد هم قسم شده اند.

۷۹ نماینده مجلس، طرحی را امضا کرده اند که براساس آن، خواستار سوال از محمود احمدی نژاد هستند.

سوال از رییس جمهوری بیشتر از آنکه به پایان کار رییس دولت بیانجامد، یک اقدام حقوقی و سیاسی علیه رییس جمهوری است.

براساس قوانین داخلی مجلس شورای اسلامی ایران، طرح سوال از رییس جمهوری، بعد از امضای یک چهارم نمایندگان توسط هیات رییسه مجلس به کمیسیون یا کمیسیون های مرتبط با سوال ارسال می شود و ظرف یک هفته ، نماینده رییس جمهوری با نمایندگان سوال کننده جلسه برگزار می کند. در صورتی که بعد از این جلسات، نمایندگان قانع نشوند، رییس جمهوری یک ماه فرصت خواهد داشت تا در صحن علنی به نمایندگان مجلس پاسخ دهد.

قانون پیش بینی دیگری بعد از این مرحله ندارد اما برخی معقدند این پرسش و حضور احمدی نژاد می تواند نشان دهنده تخلفات رییس دولت باشد بویژه که برای اولین بار طرح سوال از رییس جمهوری در تاریخ جمهوری اسلامی انجام می شود.

نمایندگان مجلس تا کنون از بی توجهی محمود احمدی نژاد به قوانین گله داشته اند و همچنین برخی اقدام دولت او را قبول ندارند.

با اینکه طرح سوال از رییس جمهوری را ۲۶ نماینده اصلاح طلب هم امضا کرده اند اما اکثر امضا کنندگان ، اصولگرایانی هستند که قبلا حامی احمدی نژاد بوده اند.

اختلاف اصولگرایان با احمدی نژاد وقتی آغاز شد که وی برغم مخالفت آیت الله خامنه ای بر معاون اولی اسفندیار رحیم مشایی و عزل حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات اصرار کرد.

این دومین تلاش نمایندگان مجلس برای سوال از رییس دولت است. دفعه قبل، هیات رییسه مجلس این طرح را نپذیرفت. در واکنش، علی مطهری از نمایندگی مجلس استعفا دهد که استعفای او در صحن مجلس رای نیاورد. علی مطهری دو ماه پیش گفت تهدید احمدی نژاد به افشاگری، برخی را از سوال از رییس دولت منصرف کرده است.

این لیست بلند، حاوی نام نمایندگان موافق سوال از احمدی نژاد است. آنها می گویند جدی هستند اما برخی هم به این طرح خوشبین نیستند.

هفته های آینده، همزمان با افزایش فعالیت های انتخابات مجلس نهم است و مدت چندانی از عمر مجلس فعلی نمانده است.

محمد رضا تابش سرگروه اصلاح طلبان و اعضای هیات رییسه مجلس، هیچکدام طرح سوال از احمدی نژاد را امضا نکرده اند.

محمود احمدی نژاد تا کنون این طرح را جدی نگرفته است. او روز شنبه به منتقدان اش گفت عده ای به دنبال دور زدن قوانین و اعمال فشار هستند.

مجلس هشتم بارها تلاش کرده از طریق سوال و استیضاح اعضای دولت، بر عملکرد آن نظارت کند که تاکنون تنها در عزل علی کردان و حمید بهبهانی وزرای وقت کشور و راه موفق بوده است.

XS
SM
MD
LG