لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

واکنش سناتور جیم ریش به تحریم‌ افراد و نهادهای مرتبط با برنامه موشکی جمهوری اسلامی


سناتور جیم ریش
سناتور جیم ریش

یک عضو جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، روز سه‌شنبه شانزدهم خرداد، با انتشار توییتی به تحریم افراد و نهادهای مرتبط یا برنامه موشکی جمهوری اسلامی واکنش نشان داد.

سناتور جیم ریش، با یادآوری اینکه ممنوعیت‌ها علیه موشک‌‌های بالستیک ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی منقضی می‌شوند، گفت: «به غروب خطرناک دیگری از برجام نزدیک می‌شویم.»

او با اشاره به تحریم‌های جدید افزود: «در شرایطی که تحریم‌های امروز، یک شروع محسوب می‌شود، دولت جو‌ بایدن گرفتار شده و نتوانسته است استراتژی گسترده‌تری در مورد ایران ارائه دهد.»


دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، «اوفک»، روز سه‌شنبه یک شبکه شامل ۷ فرد و ۶ نهاد در ایران، چین و هنگ‌کنگ را در رابطه با برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی مورد تحریم قرار داد.

بر اساس بیانیه «اوفک»، این شبکه ضمن انجام معاملات مالی، زمینه برای تهیه قطعات حساس و نیز فن آوری لازم را برای بازیگران کلیدی در برنامه توسعه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی، شامل وزارت دفاع و سازمان های وابسته به آن، صنایع شیمیایی پارچین، سازمان صنایع هوا فضا، صنایع الکترونیک ایران، و پ ب صدر، تسهیل کرده است.

اوفک تأکید کرد که صنایع شیمیایی پارچین، عنصر اصلی این شبکه و تولیدکننده مهمات، مواد منفجره و پیشران جامع برای موشک است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا
برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور مالی و تروریسم، گفت: «این اقدام، نشانگر تعهد آمریکا به پاسخ گویی به فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه و تهدید امنیت شرکا و متحدان کلیدی ایالات متحده است.»

آقای نلسون افزود: ایالات متحده به شناسایی و هدف قرار دادن شبکه های غیر مشروع فراملی که به طور مخفیانه، حامی برنامه تولید موشک های بالیستیک ایران و سایر برنامه‌های نظامی آن کشور هستند، ادامه خواهد داد.

فعالیت‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته از جدی‌ترین دلایل نگرانی کشورهای غربی نسبت به تهران بوده و موجب وضع چند بسته تحریم علیه جمهوری اسلامی از سوی این کشورها شده است.

چندی پیش و با تداوم نگرانی‌ها نسبت به برنامه‌های تسلیحاتی ایران، شماری از قانون‌گذاران آمریکایی، طرحی دو حزبی را برای تحریم طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ارائه کردند.

ایالات متحده تاکنون تحریم‌های متعددی را بر دست‌اندرکاران و حامیان برنامه‌ تسلیحاتی جمهوری اسلامی، به ویژه برنامه موشک بالستیک، وضع کرده است.

XS
SM
MD
LG