لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۶

درخواست از پلیس لندن برای پیگرد مهاجرانی؛ اتهام: حمایت از فتوای قتل


عطاالله مهاجرانی. آرشیو
عطاالله مهاجرانی. آرشیو

یک روزنامه بریتانیایی می‌گوید از پلیس لندن خواسته شده است تا عطاالله مهاجرانی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

به نوشته روزنامه گاردین، مهاجرانی متهم به حمایت از فتوای روح‌الله خمینی برای قتل سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی» است.

آیت‌الله خمینی فتوای قتل این نویسنده را صادر کرد. یک فرد لبنانی‌تبار طرفدار جمهوری اسلامی، به نام هادی مطر، تابستان سال جاری و به هنگام آماده‌شدن رشدی برای سخنرانی درباره آزادی هنری در موسسه چاتاکا در نیویورک، با چاقو به او حمله کرد. سلمان رشدی در آن حمله به شدت مجروح شد و بینایی‌اش آسیب دید.

پلیس کلانشهر لندن در حال بررسی پرونده حقوقی درباره عطاالله مهاجرانی است که در بریتانیا زندگی می‌کند. او متهم به تشویق تروریسم بر خلاف قانون ترور سال ۲۰۰۶ شده است. به نوشته گاردین مهاجرانی این ادعاها را رد کرده است.

بر اساس این گزارش چهار ماه پس از این پرونده، پلیس به کسانی که این اتهام را مطرح کرده‌اند گفته است که این مسائل پیچیده است و نیازمند منابع قابل توجه و زمان بیشتر برای بررسی است.

به نوشته گاردین «یک وکیل حقوق بشر ایرانی، کاوه موسوی، و یک وکیل بریتانیایی در ماه اوت شکایتی طولانی را علیه مهاجرانی ارائه کردند. آنها مدعی هستند مهاجرانی در دهه اول عمر جمهوری اسلامی معاون نخست‌وزیر و معاون پارلمانی و سپس در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی معاون حقوقی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بود؛ دوره‌ای که صدها نفر از مخالفان جمهوری اسلامی در اروپا به دستور جمهوری اسلامی ترور شدند.

XS
SM
MD
LG