لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۱

رشد قابل ملاحظه اقتصادی آفریقا در ۲۰ سال گذشته


A demonstrator holds flares during a general strike in Rome, called by several trade unions. Unions are protesting against Italian Prime Minister Matteo Renzi's emblematic Jobs Act legislation which aims to shake up the labor market by making it easier for companies to hire and fire.
A demonstrator holds flares during a general strike in Rome, called by several trade unions. Unions are protesting against Italian Prime Minister Matteo Renzi's emblematic Jobs Act legislation which aims to shake up the labor market by making it easier for companies to hire and fire.

اعتقاد بر این است که اگر کشورهای آفریقایی بتوانند همکاریهای خود را توسعه دهند، رشد اقتصاد آفریقا سریعتر خواهد شد.

کنفرانس اقتصادی آفریقا روز دوشنبه در شهر ژوهانسبورگ، پر جمعیت ترین شهر آفریقای جنوبی آغاز شد و به مدت ۳ روز ادامه خواهد یافت. در این کنفرانس سران کشورها، صاحبان مشاغل، کارشناسان رشد و توسعه در حال بحث و گفتگو هستند که چطور گسترش روابط اقتصادی، تجاری و خدماتی در منطقه می تواند باعث رشد سریعتر اقتصادی در آفریقا شود.

با وجود بحرانهای مالی و اقتصاد جهان در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی، کشورهای آفریقایی در ۲۰ سال گذشته شاهد رشد اقتصادی قابل ملاحظه ای بوده اند. شرکت کنندگان در این کنفرانس اعتقاد دارند که چنانچه کشورهای آفریقایی بتوانند همکاریهای اقتصادی و روابط تجاری خود را با یکدیگر توسعه دهند، رشد اقتصاد آفریقا از این هم که هست سریعتر خواهد شد.

به دیگر سخن، آنها معتقدند که کشورهای آفریقائی باید در پروژه های زیربنایی، آموزش و پرورش، و کار و فن آوری سرمایه گذاری کنند، با مدیریت صحیحی از منابع طبیعی خود بهره برداری کرده، از مقررات و استانداردهای یکسان پیروی کنند تا با ایجاد تسهیلاتی از تأخیر و موانع گمرکی جلوگیری کنند.

پروفسور متولی نکوبی، اقتصاد دادن ارشد و معاون بانک توسعه آفریقا، گفت که منظور از همکاری و یکپارچکی منطقه در واقع تسریع مبادلات در منطقه - در داخل و در بین کشورهای آفریقایی – است. منظور ایجاد تسهیلات در رفت و آمد مردم، در مبادلات تجاری، از جمله سرمایه گذاری و مبادلات ارزی، ارتباط مردم از طریق پروژه های زیربنایی، توسعه استعدادها، تسریع کارهای گمرکی در بنادر و خطوط مرزی، و در نظر گرفتن اقداماتی است که باعث بهبود بازار مشاغل، و رشد اقتصادی در منطقه خواهد شد.

آقای نکوبی افزود که در حال حاضر ارزش حجم مبادلات تجاری در آفریقا در مقایسه با سایر قاره ها بسیار پائین است، که عمدتاً ناشی ناتوانی بخش صنعتی در اکثر کشورهای آفریقایی است. او گفت که تولید برخی از کشورهای آفریقایی از منابع طبیعی بدون پردازش به خارج از کشور صادر می شوند.

آقای نکوبی گفت که آفریقا در برخی از زمینه ها، از جمله سرمایه گذاری در بین کشورهای آفریقایی، مانند خدمات بانکی و شرکتهای تلفنی بسیار موفق بوده است.
معاون بانک توسعه آفریقا گفت تحقیقات نشان می دهد که منطقه آفریقای شرقی، یعنی کشورهایی مانند کنینا، تانزانیا و اوگاندا، که از همکاری، انسجام و مبادلات تجاری بیشتر برخوردار هستند، با بحران اقتصاد جهانی بهتر مقابله کرده اند.

نکوبی با اشاره به افزایش دستمزدها در چین و ویتنام ، گفت، که گسترش همکاریهای اقتصادی و تجاری، قاره آفریقا را آماده می کند تا به صورت کارخانه جهان درآید.

بانک توسعه آفریقا اعلام کرد که آفریقا باید مذاکرات تجارت آزاد بین کشورهای پیشرفته ( مذاکرات تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و آمریکا) را از نزدیک زیر نظر داشته باشد.

دونالد کابروکا، مدیر عامل بانک توسعه آفریقا، در سخنانی که در مراسم گشایش کنفرانس اقتصادی آفریقا ایراد کرد گفت که آفریقا از رشد اقتصادی بالائی برخوردار است. او گفت که با توجه به رشد جمعیت، میانگین رشد اقتصادی آفریقا از این هم که هست باید بالاتر رفته، و دستکم رشدی معادل ۷ درصد داشته باشد.
XS
SM
MD
LG