لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

سازمان ملل خواهان ریشه کن کردن الشباب شد


یک مقام بلندپایه سازمان ملل متحد در سومالی گفته است برای بیرون راندن شبه نظامیان اسلام گرای الشباب از پایگاه های این گروه در سومالی به نیروی نظامی بیشتری نیاز است.

الشباب در شهر باراوه که آخر هفته گذشته شاهد حمله نیروهای ویژه ایالات متحده بود، حضور جدی دارد.

نیک کی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سومالی گفته است الشباب «تهدید بسیار جدی و واقعی» است که تلاش ها برای استقرار صلح در سومالی را در معرض خطر قرار می دهد.

او روز دوشنبه در موگادیشو به صدای آمریکا گفت این گروه وابسته به القاعده که از پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ این کشور بیرون رانده شده است، همچون گذشته قوی نیست. او می گوید برای ریشه کن کردن حضور شبه نظامیان الشباب از بقیه بخش های سومالی عملیات نظامی بیشتری لازم است.

آقای کی گفت «ما با برقراری نظم و محافظت از موگادیشو، ارائه اطلاعات بیشتر به مقامات محلی و هماهنگی بهتر می توانیم به بهبود وضعیت مردم سومالی کمک کنیم. اما به نظر من ما تا زمانی که ما اساساً با الشباب در بیرون مرزهای موگادیشو مبارزه نکنیم نمی توانیم ریشه های این گروه در سومالی را نابود کنیم، برخی از راهبردهای نسبتاً متعارف کارساز هستند اما باید اقدامات جدی تری نیز اتخاذ شوند».

نقش نیروهای حافظ صلح به رهبری اتحادیه آفریقا برای مقابله با حضور الشباب در شهرهای بزرگ سومالی در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بسیار مهم و حیاتی بود. اما زمانی که نیروهای متحد اتیوپی نیروهای خود را از سومالی خارج کردند، تعداد نیروهای حافظ صلح بسیار اندک بودند و توان اجرای عملیات و ادامه حمله علیه الشباب را از دست دادند.

آقای کی می گوید اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به هنگام بازبینی ماموریت نیروهای حافظ صلح به رهبری اتحادیه آفریقا در اواخر ماه جاری در مورد افزایش موقتی تعداد نیروهای نظامی بحث و گفتگو خواهند کرد.

شهر باراوه، واقع در جنوب پایتخت سومالی یکی از مناطقی است که هنوز در کنترل نیروهای الشباب است. نیروهای ویژه ایالات متحده در آخر هفته گذشته برای هدف قرار دادن فرمانده الشباب یک عملیات ویژه در این شهر ساحلی انجام دادند. در مورد کشته و یا بازداشت شدن این فرد معروف به اکرمه در طی این عملیات هنوز خبری موثقی منتشر نشده است.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سومالی می گوید سازمان ملل متحد از این عملیات مطلع نبود اما از این اقدام حمایت می کند.

او می گوید «تردیدی نیست که این منطقه از اهمیت راهبردی برای الشباب برخوردار است بنابراین من به طور قطع از هر گونه تلاشی که به هدف عقب راندن الشباب و گرفتن کنترل این مناطق از این گروه انجام شود، استقبال و حمایت می کنم».

«ارتش ملی سومالی» نیز فاقد ظرفیت لازم برای حفظ امنیت در شهرهایی بوده که از ستیزه جویان الشباب پس گرفته است.

عمر عثمان، سخنگوی دولت سومالی به صدای آمریکا گفته است ارتش بیش از هر چیز دیگری به توان هوایی نیاز دارد.

آقای عثمان می گوید «تصور کنید مساحت سومالی به اندازه افغانستان است، ما یک هلیکوپتر و یا جنگ افزاری نداریم که بتوانیم بجنگیم. فکر کنید که این نیروهای شبه نظامی به مناطق دورافتاده ای می روند که خیلی راحت می توانند در این مناطق مخفی شوند، بنابراین عملیات هوایی بهترین راه مقابله با آن ها است که ما هیچ توان هوایی در اختیار نداریم.

الشباب مسئولیت حمله تروریستی ماه گذشته به مرکز خرید «وست گیت» در کنیا، پایتخت نایروبی را به عهده گرفت. این عملیات مرگبار ثابت کرد که این گروه هنوز از ظرفیت لازم برای حمله هایی فراتر از مرزهای سومالی برخوردار است.
XS
SM
MD
LG