لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

اکسفام: سیستم مالیاتی موجود به زیان آفریقاست


قصر پیترهف در سنت پیترزبرگ روسیه
قصر پیترهف در سنت پیترزبرگ روسیه

آکسفام: «نظام ناکارآمد مالیاتی» موجود به شرکتهای بزرگ چند ملیتی اجازه می دهد تا از پرداخت مالیات بگریزند.

اکسفام (یکی از بزرگترین گروه‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی بی‌عدالتی) از اجتماع رهبران ۲۰ کشور بزرگ اقتصادی جهان در سن پترزبورگ - روسیه خواست تا در سیستم مالیاتی موجود شرکتهای بزرگ اصلاحاتی بعمل آورند. به گفته آکسفام نظام مالیاتی موجود هر سال حدود ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به زیان کشورهای افریقایی عمل می کند. این میزان بیش از نیمی از هزینه بهداشتی همه کشورهای زیر صحرای آفریقا در سال است.

اکسفام که متشکل از ۱۵سازمان در ۹۸کشور است، می گوید «نظام ناکارآمد مالیاتی» موجود به شرکتهای بزرگ چند ملیتی اجازه می دهد تا از پرداخت مالیات به کشورهایی که در آنها به کار مشغول هستند بگریزند. این امر باعث شده که کشورهای آفریقائی تقریباً هرسال دو درصد ارزش حجم تولید داخلی ناخالص خود را از دست بدهند.

اما سیری رئیس بخش توسعه مالی و خدمات عمومی اکسفام، میگوید: ما می دانیم که کشورهای در حال توسعه هرسال صدها میلیارد دلار درآمد مالیاتی خود را از دست می دهند، که می تواند صرف آموزش و بهداشت در این کشورها شود. شرکتهای ثروتمند و بزرگ چند ملیتی این پول را از اقتصاد کشورهای در حال رشد خارج می کنند.

سیری می افزاید بخش عمده ای از این زیان ناشی از روشی است که به «انتقال سود» شناخته می شود. براساس این استراترژی شرکتها از یکسو کار خود را به کشورهایی منتقل می کنند که هزینه ارزانتری دارد، و از سوی دیگر شرکتهای خود را در کشورهایی به ثبت می رسانند که آنها را تقریباً از پرداخت مالیات معاف می کنند.

سیری می گوید: به عنوان نمونه، نرخ مالیاتی شرکتها در هلند بسیار پائین است. و معمولاً شرکتها فقط مبلغ کمی از مالیاتی را می پردازند که واقعا باید در کشورهایی چون زامبیا یا بورکینا فاسو - که فعالیت در آنها صورت می گیرد - بپردازند. این شرکتها می بایستی- همانند شرکتهای محلی - به طور کامل مالیات بپردازند. شرکتهای بزرگ چند ملیتی همچنین می توانند انتقال پول و یا فعالیت های اقتصادی خود را فقط روی کاغذ (نه در عمل) به کشوری منتقل می کنند که نرخ مالیاتی آنها بسیار کم است، جاهایی که ما قادر نیستیم هیچ گونه اطلاعاتی در مورد چگونگی پرداختها و میزان درست آنها به دست آوریم.

به گفته اکسفام رهبران ۱۹ کشور، به علاوه نماینده اتحادیه اروپا، که مداوماً به عنوان گروه ۲۰ اجتماع می کنند، این قدرت را دارند تا با همکاری با صندوق بین المللی پول و سازمان همکاری و توسعه، جلوی گریزگاههای مالیاتی را در نظام جهانی بگیرند.

در ماه ژوئیه گذشته وزیران دارایی گروه ۲۰ طرحی را تصویب کردند تا از گریزهای مالیاتی شرکتهای بزرگ و چند ملیتی جلوگیری کنند. انتظار می رود در اجلاس این هفته گروه ۲۰ در سن پترزبورگ نیز این طرح را به بحث بگذارند.

به گفته اکسفام کشورهای آفریقایی در حال حاضر از شرکت در بحثهای اصلاح نظام مالیاتی در نشست های گروه ۲۰ محروم اند، ولی می بایستی که در این مذاکرات شرکت کنند.
XS
SM
MD
LG