لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

مقام سازمان ملل: طالبان وعده‌های خود در مورد زنان را نقض کرده است


پیکارجویان طالبان - آرشیو
پیکارجویان طالبان - آرشیو

میشل باشله، کمیسرعالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر، گروه طالبان را به وعده شکنی از جمله در مسئله امور زنان زنان متهم کرد.

خانم باشله روز دوشنبه ۲۲ شهریور گفت طالبان با دستور دادن به زنان برای ماندن در خانه و مسدود کردن دسترسی دختران نوجوان به مدرسه و جستجوی خانه به خانه برای پیدا کردن دشمنان سابق، قول‌هایی را که علنی داده بودند، نقض کرده‌اند.

به گزارش رویترز، میشل باشله گفت از زمانی که پیکارجویان اسلام‌گرای طالبان روی کار آمده‌اند، افغانستان در یک وضعیت «جدید و خطرناک» به سر می‌برد که در آن بسیاری از زنان و اعضای اقلیت‌ها و مذاهب مختلف عمیقا نگران هستند.

کمیسرعالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر به «شورای حقوق بشر» در ژنو گفت که طالبان بر خلاف تضمین‌هایی که در مورد حفظ حقوق زنان داده بود، طی سه هفته گذشته زنان را به طور فزاینده‌ای از عرصه عمومی حذف کرده است.

او گفت از ترکیب حکومت طالبان نیز ابراز نگرانی کرد و به عدم حضوز زنان در آن و اکثریت بودن قوم پشتون اشاره کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، بنا بر توافقی که سال گذشته دولت قبلی ایالات متحده با طالبان منعقد کرده بود، نیروهای آمریکایی را در پایان ماه اوت از افغانستان خارج کرد. با نزدیک شدن به آن تاریخ، طالبان کابل پایتخت افغانستان را تصرف کرد و دولت پیشین که مورد حمایت غرب قرار داشت، سرنگون کرد.

XS
SM
MD
LG