لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

مذاکرات کری در کابل روز شنبه ادامه خواهد یافت


جان کری در دیدار با اشرف غنی
جان کری در دیدار با اشرف غنی

مذاکرات بین جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و دو کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان برای فرونشاندن تنش های پس از انتخابات، روز شنبه برای دومین روز در کابل ادامه خواهد یافت.

کری روز جمعه با عبدالله عبدالله و اشرف غنی ملاقات کرد. هر دو مدعی هستند در انتخابات دور دوم در۱۴ ژوئن پیروز شده اند. نتایج مقدماتی نشان می دهد عبدالله حدود یک میلیون رای از غنی عقب تر است، اما او نتایج را رد می کند و می گوید در رای گیری تقلب شده است.

کری افغان ها را به شکیبابی فراخواند و گفت نتایجی که روز دوشنبه اعلام شد مقدماتی است. «نه قاطع است نه نهایی، و هیچکس نباید در این مرحله اعلام پیروزی کند.»

کری با حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی، عبدالله، غنی، و نیز نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان ملاقات کرد و گفت کشور در «لحظه ای بسیار خطیر» قرار دارد. او قبلاً به عبدالله علیه استفاده از از ابزارهای فراقانونی برای کسب قدرت هشدار داده بود.

اشرف غنی در ملاقات با کری گفت «ما متعهد هستیم یک روند انتخاباتی منسجم و مشروع را که مردم افغانستان و جهان باور کنند، مسلم سازیم.»

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد یک برنامه دو هفته ای تهیه کرده است که ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار رای از ۸۰۵۰ حوزه رای گیری را بازنگری خواهد کرد.

سخنگوی غنی به سرویس افغان صدای آمریکا گفت تیم او با پیشنهاد موافق است و ابراز امیدواری کرد ستاد دکتر عبدالله نیز آن را قبول کند و به روند انتخاباتی باز گردد.

اما سخنگوی عبدالله گفت این پیشنهاد قابل قبول نیست، و لازم است گستره ممیزی بزرگتر باشد.

XS
SM
MD
LG