لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

نیروهای امنیتی افغانستان ۱۴۹ گروگان طالبان را در قندوز آزاد کردند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

نیروهای امنیتی افغانستان روز دوشنبه در جریان یک عملیات ضربتی در استان شمالی قندوز موفق شدند ۱۴۹ نفر از افرادی که توسط گروه طالبان به گرواگان گرفته شده بودند را آزاد کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این افراد که زنان و کودکان را نیز شامل می شوند، تنها ساعاتی پیش از آن که عملیات نیروهای دولتی افغانستان آغاز شود، به گروگان گرفته شده بودند.

به گفته نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان، پیکارجویان طالبان اوایل صبح سه اتوبوس مسافری را در منطقه خان آباد متوقف کردند و سرنشیان آنها را به زور با خود بردند.

به دنبال عملیات نیروهای دولتی، پیکارجویان گروه اسلامگری افراطی طالبان اقدام به فرار کردند و ۲۱ گروگان را با خود بردند و تلاش برای آزادی آنها همچنان تا ظهر دوشنبه ادامه داشت.

اقدام امروز طالبان یک روز پس از انجام شد که رئیس جمهوری افغانستان گفت آماده است از روز دوشنبه به مدت سه ماه آتش بس برقرار کند، مشروط به آن که گروه طالبان نیز از آن پیروی کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ضمن استقبال از پیشنهاد کابل برای آتش بس، در توئیتی نوشت زمان صلح فرا رسیده و این طرح به خواست آشکار مردم افغانستان برای صلحی پایدار پاسخ می‌دهد.

کابل با حمایت واشنگتن تلاش می‌کند به جنگ ۱۷ ساله در افغانستان پایان بدهد و در همین راستا، قطر اوایل مرداد ماه میزبان گفتگوهای طالبان و یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه ایالات متحده بود.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در در ارتباط با گفت‌وگوهای دوحه گفته است که ایالات متحده برای پیشبرد روند صلح، در مشورت نزدیک با دولت افغانستان، همه راه‌ها را بررسی و ارزیابی می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG