لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۹

استقبال مایک پمپئو از پیشنهاد صلح افعانستان به شرط همراهی طالبان


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با ارسال توئیتی از پیشنهاد اعلام آتش بس موقت و مشروط در افغانستان به گرمی استقبال کرد.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته گفت دولت آماده است از دوشنبه به مدت سه ماه در آن کشور آتش بس برقرار کند، مشروط به آنکه طالبان آن کشور نیز از آن پیروی کند.

با این حال، شبه نظامیان طالبان روز دوشنبه با حمله به سه اتوبوس در استان قندوز در شمال آن کشور ده ها نفر را به گروگان گرفتند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتر رسمی خود با انتشار بیانیه وزارت خارجه نوشت: آمریکا از اعلامیه دولت افغانستان در مورد برقراری آتش بس، به شرط پذیرش آن از جانب طالبان استقبال می کند. زمان صلح فرا رسیده و این طرح به خواست آشکار مردم افغانستان برای صلحی پایدار پاسخ می دهد.


در بیانیه وزرات خارجه آمریکا نیز در این خصوص ذکر شده که مردم افغانستان اشتیاق برای صلح و امنیت را در جریان آتش بس سه روزه ای که دو ماه پیش اعلام شد، به خوبی نشان دادند، و واشنگتن آماده است ضمن مشارکت در مذاکرات مستقیم دولت افغانستان با طالبان تسهیلات لازم برای این گفتگوها را فراهم کند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پس از شرکت در مراسم روز استقلال افغانستان که روز گذشته در قصر دارالامان برگزار شد، پیشنهاد آتش بس سه ماهه خود را ارائه کرد.

از سوی دیگر، رئیس جمهوری افغانستان اواخر هفته گذشته از شهر غزنی در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی کابل که هدف یکی از شدیدترین حملات طالبان قرار گرفته بود، بازدید کرد.

وزیر دفاع آمریکا نیز همان روز هنگام پرواز به سوی بوگوتا پایتخت کلمبیا، به تاکتیک های جنگی طالبان در این مرحله از جنگ افغانستان اشاره کرد.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا گفت ما این مورد را پیشتر در سایر شورشگری ها دیده ایم. وقتی حرف از مذاکره و آتش بس به میان می آید، درگیری و خونریزی بیشتر می شود. این درست همان کاری است که طالبان در شهر غزنی انجام دادند. استفاده طالبان از ترور و ایجاد وحشت برای غیرنظامیان به این دلیل است که می خواهند پیش از شروع روند مذاکرات امتیاز بیشتری کسب کنند. اما رهبری طالبان به خوبی می داند که نمی تواند از این طریق پیروز شود.

در همین حال، دولت پاکستان از آخرین پیشنهاد آتش بس در افغانستان حمایت کرد و «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه جدید پاکستان که برخی از مناطق مرزی کشورش به صورت پناهنگاه شبه نظامیان طالبان درآمده، روز دوشنبه پس از مراسم ادای سوگند گفت دیدار او از کابل که با عشق و علاقه و به زودی انجام خواهد شد، فصل جدیدی را در روابط دو همسایه می گشاید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG