لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

منابع آگاه از نشانه‌های بسیار مثبت در گفتگوهای آمریکا با طالبان خبر می‌دهند


طالبان یک دفتر رسمی در پایتخت قطر دارد و گفته می شود پیش از این دو مورد دیگر مذاکره میان آمریکا و آن گروه در دوحه انجام شده است.
طالبان یک دفتر رسمی در پایتخت قطر دارد و گفته می شود پیش از این دو مورد دیگر مذاکره میان آمریکا و آن گروه در دوحه انجام شده است.

دوحه پایتخت امیرنشین قطر هفته گذشته میزبان گفتگوهایی میان نمایندگان طالبان با آلیس ولز قائم مقام مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور جنوب آسیا و آسیای میانه بود. به گزارش وال استریت جورنال، این گفتگوها حول محور برقراری آتش بس در افغانستان بود و قرار دیدارهای بیشتری گذاشته شد.

خبرگزاری رویترز از وجود «نشانه های بسیار مثبت» در گفتگوها خبر داده است.

یک مقام طالبان که عضو تیم چهار نفری هیات نمایندگی این گروه بوده است می گوید گفتگوها در جوّی دوستانه در یک هتل در دوحه برگزار شد. این مقام طالبان تاکید کرده است که هنوز صحبت از مذاکرات صلح، زود است. گروه طالبان برای دیدارهای بیشتر موافقت کرده و تلاش بر آن است که مشکل افغانستان از راه گفتگو حل شود و به انجام برسد.

به گفته این مقام، گروه طالبان تاکید کرده بود که نماینده دولت افغانستان در این گفتگوها حضور نداشته باشد.

دولت های افغانستان و آمریکا تلاش دارند به جنگ و درگیری ۱۷ ساله در آن کشور پایان بدهند.

گفتگوهای دو طرف که با موافقت شورای رهبری طالبان انجام شد پیرامون آزادی عبور افراد طالبان در دو استان افغانستان بدون ترس از حمله از سوی نیروهای دولتی بود که اشرف غنی رئیس جمهوری به شدت با چنین پیشنهادی مخالف است. حضور طالبان در حکومت نیز بخشی از گفتگوهای دوحه را تشکیل می داد.

گروه طالبان یک دفتر سیاسی رسمی در دوحه دارد و به گزارش رویترز به نقل از افراد طالبان، پیش از این دو مورد دیگر مذاکره میان نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه انجام شده است.

هارون چخانسوری سخنگوی اشرف غنی گفته است گفتگوهای صلح با طالبان باید بین افغان ها و بر پایه اجماع بین المللی در حمایت از صلح صورت گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG