لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

واکنش وزارت خارجه آمریکا به خشونت های اخیر طالبان در افغانستان


ایالات متحده آمریکا موج جدید خشونتها و حملات مرگبار در افغانستان را به شدت محکوم کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: واشنگتن کماکان به حمایت همه جانبه خود از تلاشهای دولت افغانستان برای دستیابی به صلح ادامه خواهد داد.

در حالیکه در طول یک هفته گذشته، پایگاههای نظامی و مراکز آموزشی هدف حملات مرگبار شورشیان در افغانستان قرار داشتند، گروه طالبان نیز تمام تلاش خود را به کار گرفت تا کنترل شهر استراتژیک افغانستان، غزنی را به دست بگیرد.

دست کم پنجاه تن در بمب گذاری انتحاری روز چهارشنبه در مقابل یک آموزشگاه در کابل کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

خانم ناوئرت گفت: این حمله فاجعه بار تلاش واضحی برای اشاعه خشونت های فرقه ای و مخدوش کردن امید مردم افعانستان برای دستیابی به صلح و امنیت در آینده است و یک بار دیگر، اهمیت دستیابی به یک راه حل صلح آمیز برای حل اختلافات در افغانستان را به ما یادآوری می کند.

ساعاتی پیش از بمبگذاری انتحاری چهارشنبه، بیش از چهل تن از نیروهای پلیس و ارتش افغانستان در حمله نیروهای شورشی طالبان به پایگاه نظامی استان شمالی بَغلان در آن کشور کشته شدند.

ظرف پنج روز در هفته جاری بیش از دویست تن از نیروهای نظامی و غیر نظامی در خشونتهای افغانستان کشته شده اند و در نتیجه شهروندان برخی مناطق در وضعیت روحی نامناسبی به سر می برند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید حملات توسط شاخه های طالبان صورت گرفته شده بود.

وی گفت: برخی شاخه های طالبان چندان با صلح میانه ای ندارند. دیگران می خواهند در مورد صلح مذاکره کنند. گمان می کنم آنهائی که طرفدار صلح نیستند اکنون دست به این حملات می زنند اما اینکار ما را از تعهد به افغانستان و تعهد به روند صلح توسط خود افغانها منصرف نمی کند.

طالبان گفته است دیگر اجازه عبور به کارمندان صلیب سرخ در افغانستان نمی دهد.

از مدتی پیش خبرهایی درباره گفتگوی صلح بین آمریکا و طالبان شده بود اما موج حملات این گروه، امید دستیابی به صلح در افغانستان را بر باد داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG