لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۴

جیم متیس: حملات طالبان شاید تا انتخابات در افغانستان ادامه یابد


گفتگوی جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده با خبرنگاران همراه در هواپیما - ۱۷ آوریل ۲۰۱۷
گفتگوی جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده با خبرنگاران همراه در هواپیما - ۱۷ آوریل ۲۰۱۷

وزیر خارجه ایالات متحده پیش بینی کرد گروه اسلامگرای افراطی طالبان حملات خشونت بار خود را در افغانستان احتمالا تا انتخابات پارلمانی اکتبر ادامه می‌دهد، اما نیروهای امنیتی افغانستان که از حمایت غرب برخوردارند، جلوی آنها خواهند ایستاد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیم متیس اواخر پنجشنبه در مسیر پرواز به کلمبیا، در مورد حملات اخیر طالبان در شهر غزنی که از ۱۰ اوت آغاز شد، به خبرنگاران در هواپیما گفت این گروه شش هدف را برای تصرف در نظر داشت که ناکام ماند.

وی دربارهٔ‌ این شش هدف مورد اشاره در داخل و اطراف غزنی، در شرق افغانستان، توضیح بیشتری ارائه نکرد.

درگیری پیکارجویان طالبان با نیروهای امنیتی افغانستان در غزنی پنج روز طول کشید که جان بیش از ۱۰۰ سرباز افغان و همچنین ۲۰ غیرنظامی را گرفت. مقام‌های افغانستان می‌گویند ده‌ها تن از اعضای طالبان نیز در این درگیری های سنگین کشته شدند.

«فرید مشعل» رئیس پلیس ولایت غزنی از پاکسازی جاده‌های منتهی به شهر غزنی، مرکز این ولایت، از مین‌هایی کار گذاشته شده توسط طالبان، در دوره کوتاهی که مناطق اطراف شهر را تصرف کرده بودند، خبر داده و مغازه‌های شهر نیز بازگشایی شده‌اند.

با این حال، جیم متیس وزیر دفاع آمریکا می‌گوید هنوز تعدادی از پیکارجویان طالبان در خانه‌ها پنهان شده‌اند و منتظر پشتیبانی و رسیدن تدارکات از جانب گروه برای انجام عملیات هستند. اما به گفته او وضعیت امنیتی غزنی بسیار باثبات شده است.

آقای متیس معتقد است نیروهای امنیتی افغانستان قادر به مهار طالبان هستند و می‌توانند با برخورد محکم آنها را سر جای خود بنشانند و این گروه پیکارجوی افراطی را وادار به نشستن پای میز مذاکره کنند.

هفته آینده، اولین سالگرد اعلام راهبرد جدید آمریکا در جنگ افغانستان توسط دولت پرزیدنت ترامپ است که در آن بر حمایت کامل واشنگتن از کابل و تلاش برای وادار کردن طرفین برای مذاکرات صلح، بدون هیچ محدودیت زمانی، تاکید شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG