لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

افغانستان: آغاز رسمی مبارزات انتخاباتی


عبدالله عبدالله کاندیدای نسل جوان افغانستان
عبدالله عبدالله کاندیدای نسل جوان افغانستان

دولت افغانستان برای تامین امنیت هر یک از نامزدها ۳۵ محافظ و سه خودروی زرهی، و به معاونان آنها هم ۱۵ محافظ و یک خودرو در اختیار آنها گذاشته است.

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از روز یکشنبه رسماً آغاز شد.

جانشین حامد کرزی روز پنج آوریل در انتخابات ریاست جمهوری برگزیده می شود. طبق قوانین افغانستان، وی که دو دوره رئیس جمهوری بوده، حق ندارد برای یک دوره دیگر نامزد احراز این پست شود.

در میان یازده نامزد ریاست جمهوری افغانستان چند چهره شاخص به چشم می خورد؛ از جمله عبدالله عبدالله وزیر خارجه پیشین، اشرف غنی احمدزی وزیر پیشین دارایی، و قیوم کرزی برادر بزرگتر حامد کرزی.

مبارزات انتخاباتی افغانستان یک روز پس از ترور دو نفر از اعضای کارزار انتخاباتی آقای عبدالله در شهر هرات آغاز می شود.

در حالی که طالبان گفته است مانع از برگزاری انتخابات خواهد شد، مهمترین نگرانی رقبای انتخاباتی مسأله امنیت است.

انتخابات ریاست جمهوری آزمونی خواهد بود برای این که آیا افغانستان می تواند در پی برون رفت نیروهای ناتو، شرایط امنی برای گذار سیاسی در کشور فراهم کند. نیروهای رزمی ناتو پس از ۱۳ سال استقرار در افغانستان، آماده خروج از آن کشور می شوند.

انتظار می رفت حامد کرزی سال گذشته توافق امنیتی دوجانبه ای را امضا کند که براساس آن پس از خروج نیروهای ناتو در ماه دسامبر، ۱۰،۰۰۰ نیروی آمریکایی خواهند توانست در افغانستان مستقر شوند.

اما آقای کرزی از امضای توافق سر باز زده و گفته است شاید جانشین وی گفتگوها در این زمینه را به انجام برساند. تأخیر و تعلل در امضای این قرارداد موجب تنش در روابط میان ایالات متحده و افغانستان شده است.
XS
SM
MD
LG