لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

کابل: خبر کمک آمریکا به عملیات انتحاری بی پایه است


افغانستان گزارشهایی را که به احتمال یاری آمریکا به عملیاتی با «سبک شورشیان»، و به منظور تضعیف دولت حامد کرزی، اشاره دارد، بی پایه خوانده است.

ایمل فیضی، یکی از سخنگویان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز سه شنبه گفت: هیچ مدرکی در دست نیست که ثابت کند آمریکا در پشت پرده حمله انتحاری اخیر به رستورانی لبنانی در کابل بوده است:

«ما هیچ سند و مدرکی نداریم. این اتهام را یکی از روزنامه های خارجی [به آمریکا] ایراد کرده است. اگر پرسشی درباره منبع این گزارش وجود داشته باشد، می توانید بروید و با آنها [روزنامه خارجی] صحبت کنید.»
واشنگتن پست روز سه شنبه گذشته، از قول مسوولان بلندپایه افغان (بدون اشاره به نام و نشان آنان) گزارش داده بود که حامد کرزی فهرستی از چندین حمله تروریستی در دست دارد که به نظر او دولت آمریکا در راه تضعیف دولت او، و دامن زدن به بی ثباتی در افغانستان، احتمالاً در آنها دخیل بوده است.

از قول جیمز کانینگام، سفیر واشنگتن در کابل، گفته شده که ایراد این اتهامات به آمریکا «عمیقاً دسیسه آمیز» و «دور از واقعیت» است.

واشنگتن پست یادآوری کرده که مسؤولان افغان منبع این گزارش هیچ مدرکی دال بر هر گونه نقش داشتن آمریکا در حملات اخیر، از جمله حمله به ساختمان وزارت دادگستری افغانستان، و حمله یی دیگر به دادگاهی در استان فراه در غرب آن کشور عرضه نکرده اند.

مسؤولان یاد شده همچنین گفته اند که بعضی از حملات اخیر احتمالاً برای جلوگیری از توجه به حملات هوایی در دیگر نقاط افغانستان انجام گرفته است.

به گزارش واشنگتن پست، طالبان مسوولیت بسیاری از حملات مندرج در فهرست منسوب به حامد کرزی را بر عهده گرفته که مغایر ادعای مداخله احتمالی آمریکا در آن هاست.
این روزنامه می افزاید: دولت افغانستان ادعای مسوولیت طالبان در حملات انتحاری را غالباً نادرست خوانده و به جای آن، «سازمانهای اطلاعاتی – امنیتی خارجی» را مسوول این حملات دانسته است.
XS
SM
MD
LG