لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

هیگل: نفوذ آمریکا بر افغانستان محدود است


وزیر دفاع آمریکا می گوید افغانستان نمی تواند تصمیم گیری در مورد امضای پیمان امنیتی با آمریکا را همچنان به تاخیر بیاندازد.

هیگل روز پنجشنبه در راه لهستان در گفت و گو با خبرنگاران در هواپیما گفت تاخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در امضای توافقنامه دو جانبه، که اجازه می دهد شماری از سربازان آمریکا بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند، به دلیل نیاز آمریکا به برنامه ریزی و تعیین بودجه، مشکلاتی بوجود خواهد آورد.

با این حال، هیگل گفت او به حق رئیس جمهوری کرزی برای تصمیم گیری در مورد پیمان - آن گونه که وی مناسب و صلاح می داند - احترام می گذارد، و توانایی آمریکا برای نفوذ بر چنین تصمیماتی محدود است.

کابل امضای پیمان را متوقف ساخته است، بخشی به علت قوانینی که سربازان آمریکایی را - در صورتی که مرتکب خلاف شوند - مشمول مقررات و قوانین افغانستان خواهد ساخت.

روز چهارشنبه، مقامات افغانستان و مذاکره کنندگان صلح واکنش های متفاوتی به سخنان پرزیدنت اوباما در اجلاس مشترک کنگره آمریکا نشان دادند.

او به اختلاف بر سر آینده حضور سربازان آمریکایی در افغانستان پرداخت و گفت ایالات متحده آماده است نیروی کوچکی را برای آموزش سربازان افغان و کمک به آنها باقی بگذارد.

حامد کرزی در بیانیه ای گفت سخنان پرزیدنت اوباما را مثبت تلقی می کند، و افزود برای امضتی توافقنامه ضرب الاجلی وجود ندارد و با شکیبایی و کوشش هر دو کشور می توانند به آغاز روند صلح کمک کنند.
XS
SM
MD
LG