لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

دخترک انتحاری افغان می خواهد به مدرسه برود


عبدالغفور، پدر اسپوژمی در محل حفاظتگاه به دیدن او رفت.
عبدالغفور، پدر اسپوژمی در محل حفاظتگاه به دیدن او رفت.

یک دختربچه روستایی افغان که با جلیقه انتحاری دستگیر شده، نمی خواهد به خانه اش برگردد؛ و خواهان حفظ جانش شده است

پلیس ولایت هلمند افغانستان هفته گذشته اسپوژمای ده ساله را دستگیر کرد. اسپوژمای به پلیس گفته برادرش که از فرماندهان طالبان است، او را مجبور به حمله انتحاری به پاسگاه پلیس کرده است.

بنا به گزارش ها از منطقه، اسپوژمای به جای انجام مأموریت، از خانه فرار کرد تا جلیقه را از تن جدا کند و از پلیس کمک بخواهد.

طالبان دخالت در این توطئه را انکار کرده است.

اسپوژمای در گفتگو با رادیو آشنا، صدای آمریکا گفت برای رفتن به مدرسه در روستایش احساس امنیت نمی کند: «دلم می خواهد همینجا بمانم و به مدرسه بروم. پدرم می گوید می توانی اینجا همراه با پلیس به مدرسه بروی.»

او می گوید دیگر دلش نمی خواهد به خانه برگردد: «برادرهایم کتکم می زنند. حتی پدرم هم نخواهد گذاشت آنجا به مدرسه بروم، چون می گوید خطرناک است. به آنها فکر نمی کنم. چرا به یادشان باشم؟ آنها با من بدرفتاری می کردند. دولت از من حمایت می کند.»

اسپوژمای می گوید خوشحال است که حمله را انجام نداده. او می گوید سربازان از او محافظت می کنند.

عبدالغفور، پدر اسپوژمای، به صدای آمریکا گفت اگر دخترش را به خانه برگردانند، او را به جای دیگری خواهد فرستاد تا از خشم برادرش و طالبان در امان باشد، ولی در روستای خودش، قادر به حفظ جان اسپوژمای نخواهد بود؛ و از دولت می خواهد تا کمک کند او با خانواده اش به جای امنی برود: «من از پسرهای خودم می ترسم. یکی شان عضو طالبان است. آنها همه دستشان در دست هم است. نگران جان خودم نیستم؛ ولی می ترسم بلایی سر دخترم بیاورند. از دولت می خواهم قطعه زمینی به من بدهد تا در آنجا مراقب جان دخترم باشم.»

فعالان حقوق بشر و گزارش های اخیر می گویند از سال ۲۰۰۷ به این سو، پلیس دهها کودک را شناسایی کرده که شورشیان می خواستند از آنها برای بمبگذاری انتحاری استفاده کنند. تنها در سال گذشته، ۴۰ کودک بین ۶ تا ۱۱ سال را پیدا کرده که ستیزه جویان قصد داشتند آنها را برای مقاصد انتحاری به کار گیرند.
XS
SM
MD
LG