لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

حمله انتحاری به پايگاه نظامی آمريکا در افغانستان


حمله انتحاری به پايگاه نظامی آمريکا در افغانستان
حمله انتحاری به پايگاه نظامی آمريکا در افغانستان

در افغانستان يک بمب گذار انتحاری پس از انفجار مواد منفجره در نزديکی در اصلی پایگاه نظامی آمريکا در بگرام، در شمال کابل، دست کم دو غیرنظامی افغان را کشت و چهار نفر دیگر را مجروح کرد.

طالبان مسئولیت بمب گذاری را بعهده گرفت و اعلام کرد اين عمل در انتقام برای سوزاندن قرآن چند هفته پیش در اين پایگاه هوایی انجام گرفت.

مقامات سازمان ناتو گفتند: نیروهای ائتلاف در این حمله صدمه نديدند و بمب گذار نتوانست وارد پايگاه شود.

در شرق افغانستان، مقامات می گویند روز دوشنبه یک بمبگذار انتحاری یک عضو نیروهای امنیتی افغان را کشت و باعث زخمی شدن ۱۱ نفر دیگر در حمله ای به يک پاسگاه پلیس در شهر جلال آباد شد. هیچ شخص يا گروهی تاکنون مسئولیت اين بمب گذاری را بعهده نگرفته است.

در بيستم ماه فوريه، زمانی که اولین گزارش های سوزاندن نسخه هايی از قرآن در پايگاه بگرام منتشر شد، تظاهرات ضد آمريکايی در سراسر افغانستان رخ داد که حداقل ۳۰ نفر در اين ناآرامی ها کشته شدند و موجبات کدورت روابط آمريکا و افغانستان را فراهم آورد.

روزنامه سرشناش آمريکايی نيويورک تايمز روز شنبه گزارش داد که يک سلسله از اتفاقات ناگوار، ضعف قضاوت و ناديده گرفتن رويه ها که منجر به سوزاندن قرآن شد می توانست در چندين مرحله از اين عمل جلوگيری کند.

بنا بر اين گزارش به نقل از مقامات نزديک به تحقيقات مشترک افغان – آمريکايی پيرامون اين حادثه حداقل ۶ نفر که در اين حادثه نقش داشته اند از جمله مقامات ارشد نظامی آمريکا و يک مترجم آمريکايی به احتما زياد با اقدامات انضباطی روبرو میشوند.

XS
SM
MD
LG