لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۲

افغانستان در سالی که گذشت


افغانستان درگیر جنگی است که بیش از یک دهه طول کشیده است و به نظر می رسد سال دشوار دیگری را در پیش داشته باشد. افغانستان در سال ۲۰۱۴ با خروج کامل نیروهای رزمی بین المللی، کاهش کمک های مالی و اقتصادی، و ادامه حملات شورشیان روبرو خواهد بود، ضمن آنکه باید انتخابات ریاست جمهوری را نیز برگزار کند. آنچه می خوانید گزارش شرون بن از صدای آمریکا است:

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به منظور تعیین جانشین حامد کرزای در ماه آوریل ۲۰۱۴ انجام می شود.
حامد کرزای ریاست جمهوری خود را به عنوان یک متحد ایالات متحده آغاز کرد ولی به رهبری غیر قابل پیش بینی بدل گشت که موجب نا امیدی متحدان داخلی و خارجی خود شده است.
به رغم بازی های سیاسی، او در کشورش به عنوان یک نماد پیوستگی شناخته شده است.
کیت کلارک تحلیلگر سیاسی می گوید امکان یک انتخابات منصفانه و آزاد به دلیل قدرت طلبی و بی قانونی در افغانستان بعید به نظر می رسد: ایده آل این است که یک نفر مورد رضايت و موافقت عمومي باشد. این مشکل است. به قدری تقلب وجود دارد که نمی توان همه را راضی کرد. سئوال این است که این انتخابات چقدر آشفته خواهد بود.

سؤال دیگر مساله حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان است. آقای کرزای به رغم موافقت رهبران قبیله ای آن کشور امضا پیمان امنیتی با ایالات متحده را به پس از انتخابات ریاست جمهوری موکول کرده است. پیمانی که بر اساس آن گروهی از نیروهای غیر رزمی آمریکا برای آموزش و کمک به نیروهای افغان در آن کشور باقی می مانند.
این در حالی است که آینده پیمان صلح دولت افغانستان با طالبان نیز چندان روشن به نظر نمی رسد.
عبدالحکیم مجاهد عضو سابق طالبان و عضو فعلی شورای صلح افغانستان می گوید بدون پیمان با طالبان این خطر وجود دارد که کشور به مسیر گذشته خود باز گردد.
از سوی دیگر از زمانی که نیروهای امنیتی افغانستان عمدتا کنترل امنیت کشور را به دست گرفته اند میزان تلفات آنان زیاد شده است.
یک گزارش پنتاگون که در ماه ژوییه منتشر شد حاکی از آن است که شمار تلفات نیروهای امنیتی افغان در ماه مارس که آغاز فصل حملات طالبان بود به بیش از ۳۰۰ نفر رسید.
حمید الله فروغی سیاستمدار افغان می گوید پس از خروج نیروهای رزمنده آمریکایی از افغانستان نیروهای افغان نیازمند حمایت و کمک هستند: ما نمی دانیم آیا نیروهای امنیتی افغان می توانند بدون حمایت از این کشور دفاع کنند یا نه. اقتصاد و منابع ملی ما برای نیازهای ملی و امنیتی ما کافی نیستند.

تحلیلگران سیاسی هشدار می دهند اگر ایالات متحده نیروهای خود را که همراه با کمک هائی ۸ میلیارد دلاری است از افغانستان خارج کند آن کشور با روزهای دشواری روبرو خواهد بود.
XS
SM
MD
LG