لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۵

تنظیم بازار از جیب تولیدکننده؛ معمای قیمت مرغ


قیمت مرغ در روزها و هفته‌های اخیر در ایران نوسان فراوانی را شاهد بوده است.
قیمت مرغ در روزها و هفته‌های اخیر در ایران نوسان فراوانی را شاهد بوده است.

در حالی که قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل در بازار بطور متوسط ۸۵ هزار تومان است، دبیر کانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی از آشفتگی در حوزه قیمت خبر داده و گفته است که قیمت تمام شده هر کیلو مرغ حدود ۷۰ هزار تومان است، اما هم اکنون با نرخ ۵۳ تا ۵۴ هزار تومان از مرغداران خریداری می‌شود.

این سخنان پرویز فروغی نشان دهنده این نکته است که دولت تنظیم بازار مرغ را با فشار به جیب تولید‌کننده انجام می‌دهد و این روند در نهایت منجر به کاهش تولید و افزایش دوباره قیمت‌ها خواهد شد.

جبرئیل برادری، رئیس جهاد کشاورزی استان تهران نیز ۱۳ بهمن ماه قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در واحدهای تولیدی را بین «۵۷ تا ۵۸ هزار تومان» و برای مصرف‌کننده را « ۷۸ تا ۸۵ هزار تومان» اعلام کرده بود.

این در حالی است که مرور قیمت مرغ در فروشگاه‌های اینترنتی نشان دهنده این مهم است که هر کیلوگرم مرغ بصورت پاک شده و قطعه بندی شده تا ۲۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

قیمت مرغ در ایران طی دو سال گذشته بیش از ۴ برابر شده است. کارشناسان عامل اصلی این جهش قیمتی را سیاست‌های اقتصادی دولت و تصمیمات ارزی اعلام کرده‌اند.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بدون در نظر گرفتن تبعات آن و همچنین سهمیه بندی کردن ارز و تعلل در تخصیص ارز از مهمترین نکاتی است که باعث افزایش هزینه تولید شده است.

XS
SM
MD
LG